banner2

Gebelikte grip olmak risk taşıyor! Kış gelmeden ve vakalar artmadan grip aşınızı olun!

Soğuk havanın kendisini göstermesiyle birlikte grip olan insan sayısı artmaya başladı. Çoğu insanda etkilerini hafif gösteren bu rahatsızlık hamile kadınlar için ise biraz daha zorlu geçebilir. Bu nedenle, gebelerin mümkün olan en kısa sürede aşı olmaları gerekiyor.

Sağlık 02.11.2022, 10:51
Abone ol
Gebelikte grip olmak risk taşıyor! Kış gelmeden ve vakalar artmadan grip aşınızı olun!

Hamilelikte gripten korunmak için ne yapmalı? Gebelikte grip aşısı olunabilir mi? İşte cevaplar...

Kış aylarında grip gibi hastalıklara yakalanma olasılığımız daha yüksektir. Bizi bitkin, ağrılı ve yüksek ateşle bırakabilir. Ancak bazıları için yan etkiler çok daha kötü olabilir.

GEBELİKTE GRİP AŞISI OLABİLİRSİNİZ

Özellikle istenmeyen komplikasyonları önlemek için hamile kadınların grip aşısını mümkün olan en kısa sürede yaptırmaları gerekiyor. Çünkü bu aşı, hem anneyi hem de bebeği virüsten korumaya yardımcı oluyor.

Hamile kadınların grip iyice dolaşıma girmeden önce aşı olmaları, hamileliğin sonraki aşamalarında grip olurlarsa komplikasyon geliştirme şanslarının daha yüksek olduğu için önem taşıyor. Gribin en yaygın komplikasyonlarından biri, zatürreye dönüşebilen bir göğüs enfeksiyonu olan bronşit.

GRİP, ERKEN DOĞUMA SEBEP OLABİLİR

Hamileyken grip olunması durumunda, bebeğin erken doğumu, düşük doğum ağırlığına sahip olması ve hatta ölü doğumu gibi riskler söz konusu olabiliyor.

Bu arada emziren anneler de grip aşısı olabilir.  

D VİTAMİNİ TAKVİYESİ ÇOK ÖNEMLİ

Öte yandan gripten korunmak için sonbahar ve kış aylarında hamile kadınların günlük 10 mikrogram D Vitamini içeren takviye almaları gerekiyor. Çünkü D vitamini sağlıklı bir bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur.

Özellikle hamilelik döneminde görülen ani yüksek sıcaklık, ağrıyan bir vücut, yorgun veya bitkin hissetmek, kuru öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı,
uyumakta zorluk, iştah kaybı, ishal veya karın ağrısı  gibi belirtiler gribi akla getirdiğinden mutlaka doktora görünmekte fayda var. 

Bunun dışında grip olunması durumunda dinlenmek ve uyumak, sıcak ortamda bulunmak, ağrı kesici ilaçlar kullanmak ve bol su içmek semptomların hafiflemesine yardımcı olur.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!