banner2

Felç geçiren birine nasıl yaklaşılmalı? Hemen 112'yi arayın ve doğru bilgiye sahipseniz suni teneffüs yapın!

Beyne giden hayati derecede önemli kan ve oksijen akışının ani bir şekilde kesilmesi sonucu oluşan felç, hayatı tehdit eden bir durum. Bulunduğunuz ortamda felç geçiren birine rastlarsanız ilk yapmanız gereken şey 112'yi aramak olmalı. Eğer doğru bilgiye sahipseniz kişiye ambulans gelene kadar suni teneffüs yapabilirsiniz.

Sağlık 06.11.2022, 12:13
Abone ol
Felç geçiren birine nasıl yaklaşılmalı? Hemen 112'yi arayın ve doğru bilgiye sahipseniz suni teneffüs yapın!

Felç geçiren birine nasıl yaklaşılmalı? Felç geçiren kişiye ilk müdahale nasıl olmalı? İşte cevaplar...

Bir kan damarının tıkanması, arterin sağladığı kan akışını kesmesi veya bir kan damarının kırılmasıyla o bölgede meydana gelen kanamanın sonucunda yaşanan felç, kişinin hayatını tehdit eder. 

KADINLARDA ÖLÜM RİSKİ DAHA ÇOK 

55 yaş üstündeki bireylerin, genç bireylere oranla felç geçirme ihtimali daha yüksektir. Erkeklerdeki felç ihtimali de kadınlara kıyasla daha yüksek olsa da kadınlarda felçten dolayı gerçekleşen ölüm oranları erkeklere kıyasla daha fazladır. 

Yaşam tarzı, doğum kontrol hapları, hormon tedavileri, fazla kilolu veya obez olmak, fiziksel hareketsizlik, uyuşturucu kullanımı, tıbbi risk faktörleri, yüksek tansiyon, sigara içimi veya pasif içicilik, yüksek kolesterol, diyabet, kalp yetmezliği, kişisel ya da ailevi inme, kalp krizi ve korona enfeksiyonu gibi durumlar inme riskini artırır.

FELÇ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hastanın yüzünün bir tarafa düşmesine, kollarda uyuşmaya ve konuşmada güçlük çekmeye yol açan bu sağlık sorununda erken müdahale büyük önem taşıyor.

FELÇ GEÇİREN BİRİNİ GÖRÜRSENİZ...

Çevrenizde bulunan bir kişide felç belirtileri görmeniz durumunda ilk olarak 112'yi aramanız gerekir. Bundan hemen sonra, semptomların ne zaman başladığına bakmak faydalı olacaktır. Bu şekilde, acil durum personeli tedavi seçenekleri hakkında daha bilinçli bir karar verebilir.

Felç geçiren kişi baygınsa, nabzını ve nefesini kontrol edin. Eğer kimseyi bulamazsanız, ambulansın gelmesini beklerken suni teneffüs başlatın. 

Onlara ilaç, yiyecek veya içecek vermeyin. Bazen inme, yutma yeteneklerini etkiler. Bu, kişi boğulursa ve yutma veya nefes alma güçlüğü nedeniyle akciğer enfeksiyonları geliştirirse, sonuçta kişiye daha fazla zarar verebilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!