banner2

Faz-3 çalışması başladı

Yerli aşımız TURKOVAC, Faz-3 çalışmaları çerçevesinde İstanbul'daki gönüllü vatandaşlara uygulanmaya başladı.

Sağlık 08.07.2021, 15:59 08.07.2021, 16:53
Abone ol
Faz-3 çalışması başladı

Sağlık Bakanlığı, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ve Erciyes Üniversitesi ortak çalışması ile geliştirilen yerli koronavirüs aşısı "TURKOVAC", Faz-3 çalışmaları kapsamında İstanbul'daki gönüllülere uygulanmaya başlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından isminin "TURKOVAC" olduğu açıklanan yerli inaktif koronavirüs aşısı, yaygın kullanıma geçilmeden önceki son aşama olan Faz-3 çalışmaları kapsamında Ankara Şehir Hastanesi'nin ardından Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde de gönüllülere uygulanıyor.

Aşıya gönüllü olabilmek için e-Nabız üzerinden "gönüllülük" başvurusu yapılması gerekiyor.

Başhekim Prof. Dr. Mehmet Kalkan, TURKOVAC aşısına gönüllü olan vatandaşları aşılamak için hastanelerinin Faz-3 laboratuvarlarında özel bir ekip kurulduğunu belirterek aşılama çalışmalarına yönelik şu bilgileri verdi:

"Bu hastaların takibi için oluşturulan alanlarda aşı gönüllülerimizi aşılıyoruz. Aşının, Faz-3 çalışmasındaki yaklaşık 40 bin gönüllünün neticeleriyle birlikte hızlıca yaygın kullanıma geçeceğini ümit ediyoruz. Türk aşısını bekleyen ve Faz-3 çalışması için gönüllü olmak isteyen tüm gönüllü vatandaşlarımızı hastanemize davet ediyoruz. e-Nabız üzerinden başvurular alınıyor. Bizlere başvuran gönüllülerin iletişim numarası geliyor. Biz bunları arayarak randevularını oluşturuyoruz. Bunun dışında da gönüllüler, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde aşılarını olabilecekler. Gönüllü olanları davet ediyoruz."

8 Haziran'da 10 gönüllünün aşı olacağını ifade eden Kalkan, halka "Randevular hızlıca doluyor. Dolayısıyla çok vakit kaybetmeden bir an önce başvurularını bekliyoruz." şeklinde çağrıda bulundu.

"BENİM ÖNCELİĞİM YERLİLİK"

Eşi ile birlikte Türkiye'de geliştirilen TURKOVAC aşısının Faz-3 çalışmasına gönüllü olan ve gönüllülük çerçevesinde bugün aşısı yapılan bir vatandaş, Sağlık Bakanlığı'nın bu yöndeki çalışmalarını duyduğu andan bu itibaren yerli aşıyı beklediğini ve direkt olarak gönüllülük için kayıt olduğunu söyleyerek duygularını şöyle anlattı:

"Yerli aşıyı vurdurdum, memnunum. Uzun süredir bekliyordum. Önceliğimiz yerli. Herkese tavsiye ederim. Türk hekimlerimizin, Sağlık Bakanlığı'nın yapmış olduğu çalışmalar. Yerlilik; benim önceliğim, amacım, tavsiyem. (Aşı sonrası) Bir sıkıntım yok Allah'a şükür."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!