banner2

Evinizde kedilere yer açın! Evde kedi beslemenin insan sağlığına olan faydaları saymakla bitmiyor!

Kediler, dünyanın belki de en sempatik hayvanı. Şaşkın bakışları, oyuncu hareketleri ve temiz olmaları, onları evde beslemek için fazlasıyla yeterli sebepler. Peki kedilerin insan sağlığı için çok faydalı olduğunu biliyor muydunuz?

Sağlık 12.06.2022, 10:48 12.06.2022, 14:41
Abone ol
Evinizde kedilere yer açın! Evde kedi beslemenin insan sağlığına olan faydaları saymakla bitmiyor!

Evde kedi beslemek? Kediler insan sağlığı için faydalı mı? Kedi stresi azaltır mı? İşte cevaplar...

Çoğu insan tüy döktükleri, koktukları veya tuvalet gereksinimlerinin zahmetli olduğu gerekçesiyle evde hayvan beslemekten imtina eder. Her gün birkaç kez ev süpürmeyi göze alanlar veya hayvanın ihtiyaçlarını zahmet olarak görmeyenler ise ev ve gönül kapılarını diğer canlılar için sonuna kadar açmaya çalışır. 

KEDİLER STRESİ ORTADAN KALDIRIR

Aslında özellikle kediler ev yaşamına hemen adapte olabilen canlılar. Oyuncu tavırları, onları insanlar için neredeyse sessiz birer ev arkadaşı konumuna yükseltiyor. Kediler sağlık için de inanılmaz önemli etkilere sahip. En iyi etkilerinden ilki psikolojide olumlu tesir yapıp, stres ve endişeyi büyük oranda azaltıyor olmaları. Evde, kedinizle ilgilenmek, onu okşayıp, sevmek, oyunlar oynamak ve ona sarılmak bile zihninizi genel kaygı ve endişelerden uzak tutarak, stres düzeyinizi büyük oranda ortadan kaldırır.

Kediler, sosyal iletişimin artıp, depresyon gibi ruhsal problemlerin azalmasına yardımcı olur. Zira kediler, her türlü halleriyle insanların gülümsemesini, eğlenmesini ve mutlu olmasını sağlar.

KEDİNİZ VARSA, YALNIZLIK BİR SORUN OLMAZ

Evinde kedi besleyen bir kişinin yalnızlıktan yakındığına belki de hiç şahit olmamışsınızdır. Çünkü kişi yalnız yaşıyor olsa bile bir kedisi varsa bunu asla bir yalnızlık olarak görmez. Dolayısıyla kediler, insanlardaki yalnızlık hissini ortadan kaldırır.

KEDİSİ OLANLAR FİZİKSEL OLARAK DAHA SAĞLIKLI 

Ayrıca kediler, insanlarda, tansiyonu düşüren inanılmaz bir etkiye sahip. Yapılan araştırmalar sonucunda, evcil hayvan sahiplerinin diğerlerine göre çok daha düşük tansiyona sahip olduğu ortaya konulmuş. Evinde kedi beslemeyen insanların, kedi besleyenlere oranla, kalp ve damar hastalıklarından hayatını kaybetmeye, %30 – 40’lık bir yüzdeyle daha fazla yatkın oldukları da bir diğer gerçek. Yani kediler kalp sağlığı üzerinde de olumlu etkiye sahip. Kanada’da 2006 yılında yapılan bilimsel bir çalışmaya göre ise, kedi sahibi olmak, kolesterol ve trigliserit gibi rahatsızlıklarda, bazı ilaçlardan daha etkili. Dolayısıyla kolesterol ve trigliserit gibi bir sorunla baş ediyorsanız, sağlıklı beslenme ve egzersizin yanına, kedileri de ekleyin.

BIRAKIN MIRILTISIYLA SİZİ TEDAVİ ETSİN!

Tüm kediler, 20 ila 140 hz arasında mırıldar. Bu mırıltının iyileştirici etkileri olduğunu biliyor muydunuz? Kedilerin mırıldanması, kemikleri iyileştiriyor. Kemiklerin yanı sıra, tendon, kas ve bağ dok gibi yumuşak dokular üzerinde de etkili olan kedi mırıltısı, iltihap ve şişliklere iyi geliyor.

Kedi beslemenin felç riskini de 3’te 1 oranına varana kadar azalttığı ortaya konulmuş.

KEDİSİ OLAN, HASTANE YOLUNU UNUTUYOR

Pek çok araştırmaya göre kedisi olan insanlar, daha az doktora gidiyor veya daha erken taburcu oluyor. Dolayısıyla evcil hayvan sahipleri, hem hastane masraflarından hem de hastanede geçen sıkıntılı süreçten kısa sürede kurtulabiliyor.

ÇOCUK GELİŞİMİNDE KEDİLERİN ROLÜ 

Kediler çocukların da en iyi arkadaşı... Yapılan araştırmalar, kedi ve köpek gibi evcil hayvanlarla büyüyen çocukların bağışıklık sistemlerinin alerjenlere karşı daha korunaklı olduğunu ortaya koyuyor. Özellikle kedilerle küçük yaşlardan itibaren iç içe olan çocukların solunum rahatsızlıklarına yakalanma ihtimalleri de daha az oluyor. 

Unutmayın hayvanlar, nasıl göründüğünüzü, zayıf ya da şişman, zengin ya da fakir olup olmadığınızı umursamadan sizi koşulsuz bir şekilde sever. Yeter ki onlara sevgiyle ve şefkatle yaklaşın!

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!