banner2

Evden çalışanlar bel ve boyun ağrısından şikayetçi! Her saat başı mola verin, molalarda kaslarınızı çalıştırın!

Pandemiyle birlikte hayatımıza giren evden çalışma şekli, çalışanların hayatına kolaylık getirse de bazı sağlık sorunlarına da yol açtı. Yapılan araştırmalara göre evden çalışanların yüzde 41.2’sinde bel ağrısı, yüzde 23.5’inde boyun ve sırt ağrısı saptandı.

Sağlık 01.11.2022, 11:47
Abone ol
Evden çalışanlar bel ve boyun ağrısından şikayetçi! Her saat başı mola verin, molalarda kaslarınızı çalıştırın!

Evden çalışma şekli, 2019'dan bu yana çoğu şirkette uygulanmaya başladı. Pandemi sonrası yaygınlaşan bu mesai uygulaması, çalışanlar için birçok avantaj sağlıyor.

EVDEN ÇALIŞMA BEL VE BOYNU VURDU

İtalya'da yapılan bir araştırmaya göre ise bu durum sağlık sorunlarını beraberinde getirmişe benziyor. Zira evden çalışanların yüzde 41.2’sinde bel ağrısı, yüzde 23.5’inde boyun ve sırt ağrısı saptanmış. Bunun nedeni ise mesai saati kavramının ortadan kalkması ve uzun süre bilgisayar başında kalmak. 

Uzun süre hareketsiz ve ara vermeden çalışma, egzersiz yapılmaması ve uygun olmayan çalışma ortamı gibi farklı nedenler, sorunların gelişmesinde etkili oluyor.

UZUN SÜRE EĞİLEREK EKRANA BAKMAYIN

Özellikle dizüstü bilgisayarlarda, uzun süre başı öne aşırı eğerek çalışma başın boyun kaslarına yaptığı baskıyı 4 katına çıkarıyor. Bu da sırt ve boyun ağrılarında artışa sebep oluyor. Göz hizasında olmayan ekran, dik oturuşu bozmakla birlikte özellikle bel bölgesindeki yüklenmeyi artırıyor. 

MOUSE KULLANIMI EL BİLEKLERİNİ ETKİLİYOR

Çalışanlar, yeterince hareket edememeye bağlı eklem ve bel ağrılarının artmasından da şikâyetçi. Uzun süre mouse kullanımı ise el bileklerini deforma ediyor. Özellikle el bileği seviyesindeki sinirlerin uzun süre baskı altında olmasına bağlı olarak, el parmaklarında uyuşma ve ağrı ile giden sinir sıkışması yaşanabiliyor. 

BEL VE BOYUN ŞİKAYETLERİNİ NASIL AZALTABİLİRİZ?

Evde çalışmaya bağlı gelişen bu rahatsızlıklardan korunmak ise alına cak önlemlerle mümkün.

  • Bilgisayar ekranınızın göz hizanızda olmasına dikkat edin. 
  • Çalışma sandalyenizin ergonomik ofis tipi çalışma sandalyesi olmasına dikkat edin. 
  • Evde çalışırken mutlaka saat başı küçük molalar verin. Tuvalete gitmek veya su içmek bahanesi ile ev içinde birkaç adım atarak kasların hareket etmesini sağlayın. Verdiğiniz küçük molalarda, özellikle bel, sırt ve bacak kaslarına germe egzersizleri yapmaya çalışın.
  • Gün içinde, kaslarınızı güçlendirmek amacıyla vücut tipinize uygun olacak şekilde, egzersiz yapmaya çalışın. 
     

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!