banner2

Elma sirkesi zayıflatır mı? İşte merak edilen o sorunun cevabı

Elmanın sağlık üzerinde çok önemli etkilere sahip olduğunu herkes biliyorken bu meyveden yapılan sirke kilo kontrolüne yardım ediyor. Araştırmalara göre elma sirkesi, inatçı göbek yağını azaltabiliyor. Bu fermente içecek aynı zamanda kolesterol ve kan şekerini düşürüyor.

Sağlık 21.01.2023, 21:29 21.01.2023, 22:03
Abone ol
Elma sirkesi zayıflatır mı? İşte merak edilen o sorunun cevabı

Vücutta üç farklı yağ türü var: esansiyel, deri altı ve visseral yağ. Deri altı yağ, parmaklarınızla çimdikleyebileceğiniz sallanan bir yapıdayken iken, iç organ yağı karın boşluğunuzun derinliklerinde gizli. Bu aldatıcı yer, onu bir saatli bomba haline getirerek diyabetten kalp hastalığına kadar çeşitli sağlık sorunlarına yakalanma riskini artırıyor. 

ELMA SİRKESİ GÖBEK YAĞINI AZALTIYOR

Yapılan bir araştırmaya göre, inatçı göbek yağını azaltmaya yardımcı olabilecek bir içecek var: Elma sirkesi.

Ekşi bir tada sahip olan sirke, kolesterol seviyesini düşürüp kilo kaybını hızlandırıyor. 

Fermantasyon işlemiyle yapılan asetik asit ve suyun basit bir birleşimi olan elma sirkesi, vücuttaki yağ birikimini baskılıyor. 

Çalışma deneklerine 15 ve 30 mililitre sirke içeren veya hiç sirke içermeyen 500 mililitre içecek verildi. Bu içecek rejimini 12 hafta boyunca takip ettikten sonra, araştırmacılar her iki sirke grubunda da visseral yağın önemli ölçüde azaldığını gördü. Ayrıca katılımcıların vücut ağırlığında ve bel çevresinde bir azalma gözlemlendi.

NİŞASTA EMİLİMİNİ AZALTIYOR

Uzmanlar elma sirkenin yiyeceklerdeki nişastaların emilimini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini dile getiriyor. Bu, daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayabilir ve iştahınızı kesebilir.

2016 yılında yapılan bir araştırma, elma sirkesinin zayıflamaya değil kan şekeri veya kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olabileceğini ortaya koymuştu. Zira bunu tüketen katılımcılar toplam kolesterollerinde ortalama yüzde 13'lük bir azalma görüldü. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!