banner2

Ekmek yedikten sonra neden şişkinlik hissederiz? Kalın bağırsaktaki sorundan kaynaklanıyor olabilir

Sindirim sorunları yaşayan insanlarda yemekten sonra meydana gelen şişkinlik hissi, son derece rahatsız edici olabiliyor. Özellikle ekmek yedikten sonra yaşanan bu durum, şişkinliğe sebep olan buğday gibi maddelerden dolayı yaşanabiliyor. Ancak durumun sebebi sindirim sistemindeki dengesizliklerden de kaynaklanıyor olabilir.

Sağlık 18.02.2023, 16:31
Abone ol
Ekmek yedikten sonra neden şişkinlik hissederiz? Kalın bağırsaktaki sorundan kaynaklanıyor olabilir

Bir yiyecek şişkin olmanıza neden oluyorsa, sadece o yiyeceği suçlamamak gerekiyor. Bu tarz rahatsızlıkların büyük çoğunluğu, sindirim sisteminin bir yerinde, şişkinlikten sorumlu olan bir dengesizlikten kaynaklanıyor. 

Özellikle ekmek yedikten sonra şişkinlik, irritabl bağırsak sendromu ve daha fazlası gibi sindirim sorunları olan birçok insanın başına geliyor. 

SİNDİRİM SİSTEMİNDEKİ DENGESİZLİĞE DİKKAT!

Sindirim sistemi, içinden geçen çok çeşitli bakteri, sindirim enzimleri ve gıda parçacıklarının bulunduğu dinamik bir ortam. Ekmek veya buğday içeren yiyecekleri yedikten sonra şişkinliğin yaygın bir nedeni, bu noktalardan birindeki dengesizlik. 

İyi çalışan ve şişkinlik belirtisi olmayan bir bağırsakta ise, sindirim süreçleri dengeleniyor. Bunu anlamak için sindirim sistemini her biri benzersiz bir role sahip 3 ana bölüme ayırabiliriz:

BİRİNCİ BÖLÜM: AĞIZ VE MİDE

Besinlerin mekanik olarak küçük parçacıklara parçalanması ve sindirim işlemlerinin başlatılması.

İKİNCİ BÖLÜM: İNCE BAĞIRSAK

Besin bileşenlerinin ince bağırsak emilimi.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM: KALIN BAĞIRSAK

Yiyeceklerin fermantasyonu ve suyun yeniden emilmesi.

Şişkinlik yemekten sonraki 1 saat içinde oluyorsa sorun muhtemelen ince bağırsaktadır. Gün içinde yavaş yavaş artıyorsa sorun muhtemelen kalın bağırsaktadır.

Tek seçeneğiniz ekmeği diyetinizden tamamen çıkarmaksa, başka alternatifler denemekte fayda var. Pirinç veya kinoa gibi buğdaysız ekmekleri deneyebilirsiniz. Buğday unu böreği yapmak yerine 2 yumurtayı çırpıp omlet yapabilirsiniz

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!