banner2

Egzersiz yapmak gebelik halsizliğine çare oluyor! İşte sürekli yorgunluk yaşayan anne adaylarına önemli tavsiyeler

Gebelik döneminin en sık yaşanan şikayetlerinden biri halsizlik. Hamileliğin ilk günlerinden itibaren başlayan bu durum son aylara kadar sürebilir. Anne adayının bu durumla başa çıkması ise mümkün. Uzmanlar 10 noktaya dikkat çekiyor.

Sağlık 01.06.2023, 12:16 01.06.2023, 12:35
Abone ol
Egzersiz yapmak gebelik halsizliğine çare oluyor! İşte sürekli yorgunluk yaşayan anne adaylarına önemli tavsiyeler

Gebelikle birlikte vücudundaki hormon seviyesi ciddi bir şekilde yükselir, vücut daha fazla kan üretir, kalp atışları hızlanır, kan şekeri düşer ve metabolizma enerji yakarken fazla mesai yapar. Tüm bunlar da halsizliğe sebep olur. 

Genellikle gebeliğin ilk 3 ayında görülen bu durum karnın iyice büyüdüğü son 3 ayda da artış gösterir. Peki 40 hafta boyunca anne adayı bitkin bir şekilde mi yaşayacak? Elbette hayır. Uzmanlar bu konuda yapılabilecek 10 uygulama olduğunu belirtiyor. 

BOL SIVI ALIN

Bu dönemdeki halsizliğin en önemli nedenlerinden biri, susuz kalmak. Bu da ya az su içmekten ya da yaşanan bulantı ve kusmalardan kaynaklanıyor. Halsizlik yaşamamak için her gün 2 litre su tüketmeye özen gösterilmeli.

DİNLENMEYİ UNUTMAYIN

Halsizlik hissedilen günlerde akşamları dışarı çıkmak yerine evde dinlenmek, gün içinde şekerlemeler yapmak da işe yarayabilir. 

DÜZENLİ BESLENİN

Enerjiyi yüksek tutmak için beslenmeye çok dikkat etmek şart. Her gün yeterince kalori almaya, protein, karbonhidrat ve protein bakımından zengin yiyeceklerle beslenmeye özen gösterilmeli. 

DEMİR İÇEREN GIDALAR ALIN

Hamilelikte kan hacminde artış meydana gelir. Vücudun daha çok kan hücresi ve dolayısıyla demir üretmesi gerekir. Hamilelikte aşırı halsizlik probleminin nedenlerinden biri, demir eksikliğine bağlı kansızlık olabilir. Yeşil yapraklı sebzeler, pekmez, kuru yemişler ve kuru baklagiller demir bakımından önemli kaynaklardan.

SIK YEMEK HALSİZLİĞİ BİTİRİR

Günde 6 öğün şeklinde beslenme, hamilelikte halsizlik problemine karşı iyi gelir. Kan şekerini belli bir düzeyde tutmak istikrarlı bir enerji sağlar. 

ŞEKER ALIMINI AZALTIN

Kafein ve şeker ani enerji düşüşünün en önemli sebeplerinden. Ani şeker yükselmesi özellikle hamilelikte yemekten sonra halsizlik sorununa yol açabilir. 

İYİ UYUYUN

Hamilelikte uyku hali halsizliğe yol açan en büyük faktörlerden biri. Geceleri 1 saat fazla uyumak anne adayının, sabaha daha dinlenmiş olmasını sağlar. 

EGZERSİZ YAPIN

Ufak yürüyüşler, hamile egzersizleri ya da yoga gibi aktiviteler halsizlikle mücadeleye yardımcı olur. Koltuğa uzanıp yatma fikri her ne kadar cazip gelse de çok fazla dinlenmek ve yeterince egzersiz yapmamak gebelikte halsizlik hissini artırabilir. 

YARDIM İSTE

Eve gelen samimi tanıdıklardan ev temizliği veya yemek gibi konularda yardım isteyebilirsiniz. 

İŞLERİ KISA SÜRELİĞİNE ERTELE

Yeterince dinlenmek, evi temiz tutmaktan daha önemli. Ev işleri biraz bekleyebilir. Bu günlerin kıymetini bilmek gerekiyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!