banner2

Egzama neden kış aylarında alevlenir? Soğuk ve kuru hava, egzama oluşumuna zemin hazırlıyor!

Cildin kaşınmasına, kurumasına ve çatlamasına yol açan egzama, kış aylarında daha da kötüleşebiliyor. Kuru hava ve güneş ışığına maruz kalmanın azalması, egzama alevlenmelerine yol açabiliyor. Ilık duş almak ve cildi gün içinde birkaç kez nemlendirmek kış aylarında egzama oluşma riskini düşürüyor.

Sağlık 30.09.2022, 14:49
Abone ol
Egzama neden kış aylarında alevlenir? Soğuk ve kuru hava, egzama oluşumuna zemin hazırlıyor!

Egzama kış aylarında neden artar? Egzamanın başlıca belirtileri nelerdir?Egzamadan korunmak için ne yapmak gerekiyor? 

Egzama dönem dönem çoğu insanın yaşadığı bir cilt problemi. Kaşıntı, kuruma, çatlama ve ağrıya yol açan bu rahatsızlık, çocukların %10 ila %20'sini ve yetişkinlerin %1 ila %3'ünü etkiliyor.

HORMONAL DEĞİŞİKLİKLER DE EGZAMAYA SEBEP OLUR

Bazı sabunlar ve deterjanlar gibi tahriş edici maddeler, çevresel faktörler, gıda alerjileri, cilde yakın giyilen bazı malzemeler, hormonal değişiklikler ve cilt enfeksiyonları egzama oluşmasının nedenlerinden bazıları.

KIŞ AYLARINDA EGZAMA ALEVLENİYOR

Kuru hava, merkezi ısıtma, güneş ışığına maruz kalmanın azalması ve daha düşük sıcaklıklar ise, egzama alevlenmelerine katkıda bulunuyor. Kış aylarındaki soğuk hava koşullarında vücut daha fazla strese giriyor ve bu durum cilt üzerinde bir etkiye sahip olduğundan, alevlenmeler kışın daha da artıyor. Yani aslında egzamanın kış aylarında şiddetlendiğini söylemek yanlış olmaz.

SOĞUK HAVALARDA NEMLENDİRİCİ KULLANILMALI

Uzmanlar havaların soğumaya başladığı dönemlerde nemlendirici kullanımının daha da artması gerektiğini dile getiriyor. Haricen krem uygulamak dışında eve bir nemlendirme cihazı almak da çözüm olabilir. 

ILIK SUYLA DUŞ ALMAK GEREKİYOR

Cildi tahriş etmemek için yumuşak giysiler giymek ve bol su içmek de büyük önem taşıyor. Sıcak suda uzun süreli duş almak ciltteki nemi aldığından, bunun yerine rahatlatıcı banyoları seçmek, sadece sabunlayıp durulamaya yetecek kadar ılık suda duş almak daha etkili olacaktır. Duş sonrası ise mutlaka nemlendirici kullanılmalı.

EGZAMANIN ENFEKTE OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Egzama bazen enfekte de olabilir. Bunu anlamak için bazı belirtiler yol gösterici olabilir. Egzamanın çok kötüleşmesi, deriden sıvı sızması, cilt yüzeyinde sarı bir kabuk veya egzamada küçük sarımsı beyaz noktalar oluşması, cildin şişmesi ve ağrıması, sıcak ve titreme hissi egzamanın enfeksiyon kaptığını işaret eder. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!