banner2

Düzenli patates tüketimi diyabeti önlüyor! Gerekli koşullar sağlandığında patatesin kızartması bile faydalı olabilir!

Patatesin her şekli çok lezzetli. Araştırmalar çoğu insan tarafından severek tüketilen bu sebzenin sağlık için çok da faydalı olduğunu gösteriyor. Buna göre kızarmış patates yemekleri yiyenler, kırmızı et yemiyor ve yeteri kadar egzersiz yapıyorsa, çeşitli sağlık sorunlarıyla uğraşma riskleri daha düşük.

Sağlık 01.11.2022, 13:52
Abone ol
Düzenli patates tüketimi diyabeti önlüyor! Gerekli koşullar sağlandığında patatesin kızartması bile faydalı olabilir!

Patatesin faydaları nelerdir? Patates sağlığı nasıl etkiler? İşte cevaplar...

Patates salatasına, elma dilimli patatese veya tatlı patates kızartmasına çoğu insan bayılır ancak bunların vücudu nasıl etkilediği konusunda ise endişeler hakim. Aslında yapılan araştırmalar patateslerin düşündüğümüzden daha sağlıklı olabileceğini ortaya koyuyor. 

2523 KİŞİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMA YAPILDI

Boston Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen çalışma, 30 yaş ve üstü 2.523 katılımcıyı içeriyor. Sağlıklı yetişkinler tarafından düzenli olarak patates tüketiminin potansiyel olarak kalp sağlıkları üzerinde ne kadar olumsuz bir etkisi olabileceğini anlamak için katılımcıların beslenme alışkanlıkları değerlendirildi.

Araştırmacılar 1971'de katılımcıların yaklaşık %70'inden veri toplamaya başladı ve bunu sonraki yıllarda sürdürdü. Çalışmanın arkasındakiler, katılımcıların beyaz patates ve tatlı patates gibi kaç tane ve ne tür patates yiyeceğine göz attı. Hazırlık olarak, katılımcıların %36'sı fırında patates, %28'i kızarmış, %14'ü püresi ve %9'u haşlanmış patates yedi. 

PATATES TÜKETMEK HİPERTANSİYONA YOL AÇMIYOR

Sağlıklı yetişkinler söz konusu olduğunda, genel sonuçlar, her hafta dört veya daha fazla beyaz patates veya tatlı patates yemek ile hipertansiyon ve dislipidemi dahil olmak üzere artan sağlık sorunları riski arasında bir bağlantı olmadığını gösterdi.

KIRMIZI ET YEMİYORSANIZ, KIZARTMA SAĞLIKLI OLABİLİR

Araştırmaya göre kızarmış patates yemekleri yiyen katılımcıların, kırmızı et yememeleri veya fiziksel olarak aktif olmaları halinde çeşitli sağlık sorunlarıyla uğraşma riskleri daha düşüktü. Ayrıca Tip 2 diyabet geliştirme olasılıkları %24 ve yüksek trigliseritlere sahip olma olasılıkları da %26 daha azdı.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!