banner2

Dudak kurumasına salatalıklı çözüm... İşte soğuk havalarda artan dudak kuruluğuna uygulanabilecek doğal yöntemler!

Dudak kuruması, herkesin zaman zaman yaşadığı cilt problemlerinden biri. Soğuk hava, susuzluk ve vitamin eksikliği gibi sebeplerle yaşanan dudak kuruluğu, evde uygulanacak basit yöntemlerle tedavi edilebilir. İşte bazı doğal uygulamalar...

Sağlık 29.09.2022, 11:45
Abone ol
Dudak kurumasına salatalıklı çözüm... İşte soğuk havalarda artan dudak kuruluğuna uygulanabilecek doğal yöntemler!

Özellikle kadınlarda daha sık görülen dudak kurumasu bazı faktörlere bağlı olarak ortaya çıkıyor. En çok bilinen sebep soğuk hava olsa da dudakları çok sık yalamak, susuzluk ve vitamin eksikliği de bu duruma yol açabiliyor. 

Kuruluk sonrası dudaklarda çatlak bir görüntü oluşması ise estetik olarak kişiyi rahatsız edebiliyor. Bunu önlemek için çok fazla nemlendirici ürün olsa da önce evde yapılabilecek neler var, onu öğrenmek gerekiyor.

BAL VE VAZELİN

Mesela her evde bulunan bal, doğal bir dudak nemlendirici. Dudaklara önce bir miktar bal sürmek ve üzerine de vazelin uygulayıp 15 dakika bekletmek sorunu ortadan kaldırır. Ilık suyla durulanan dudaklarda çatlak görünümü ortadan kalkacaktır.

SALATALIK KURU DERİYİ YUMUŞATIR

Kabukları soyulmuş salatalığı dudaklara uygulamak da, üstteki çatlamış deriyi zamanla yumuşatır. Bu işlemi en az üç gün uygulamak gerekiyor. yumuşaklık biraz daha uzun süre kalıcı olacaktır.

GECEDEN ZEYTİNYAĞI SÜRÜP YATIN

Gece yatmadan önce çatlamış dudaklara bir damla zeytinyağıyla masaj yapmak çatlakları giderir, dudaklara istenen yumuşaklığı verir. 

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI YUMUŞAKLIK SAĞLAR

Hindistan cevizi yağı da özellikle soğuk havalarda dudaklara uygulandığında yumuşama sağlar. Gün içerisinde birkaç defa uygulanabilir.

PİYASADA BAZI KREMLER DE VAR

Bu yöntemler dışında cilt bakım uzmanları tarafından önerilen dudak balmı ve kremleri de kullanılabilir. Beslenmeye de dikkat etmek gerekiyor. Bol miktarda B ve C vitaminlerini içeren gıdalar tüketmeye dikkat edilmeli.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!