banner2

Domates ye cildini yenile! B vitamini deposu sebzenin cilt için öyle bir faydası var ki

Yaşlanmanın cilt üzerindeki etkilerini azaltmak için piyasada sayısız ürün var. Oysa mutfağımızdaki bazı gıdalar cildi güzelleştirmede ve yaşlanma sebebiyle oluşan kırışıklıklara karşı oldukça etkili. Dermatolog Rajani Katta 7 yiyeceğe dikkat çekiyor.

Sağlık 06.06.2023, 16:35
Abone ol
Domates ye cildini yenile! B vitamini deposu sebzenin cilt için öyle bir faydası var ki

Başta kadınlar olmak üzere tüm insanlar, yaşlanma sürecinde yüzlerinde oluşan kırışıklıklardan rahatsız olur ve bu süreci yavaşlatmanın doğal yollarını arar. Bu yolların çoğu ise beslenmeye dayalı uzun vadeli süreçleri içerir.

Antioksidanlar açısından zengin özelliklere sahip yiyecekler cilt yaşlanmasını yavaşlatabilir. Dermatolog Rajani Katta göre sağlıklı  beslenme, yeterli su alımı,  iyi uyku ve stresin azaltılması cilt sağlığı üzerinde olumlu etkiye sahip.

İşte uzmanlara göre cildi kırışıklardan koruyan ve dolayısıyla yaşlanmaya karşı etkili olan 7 gıda maddesi. 

AVOKADO

Her cilt bakım reyonunda göz kremleri, yüz maskeleri ve avokado içeren diğer kremler bulunur. Avokado  cildi nemlendirir ve araştırmalara göre yaşlanma karşıtı önemli faydaları var. Yakın zamanda yayınlanan bir araştırma, sekiz hafta boyunca her gün avokado tüketen kadınların, avokado yemeyen kadınlara kıyasla daha elastik ve sıkı bir cilde sahip olduğunu buldu. 

MEYVELER

Araştırmalar, meyvelerin kalp sağlığını iyileştirdiğini ve belirli kanser türlerinin riskini azalttığını, ayrıca cilt sağlığını da destekleyebileceğini gösteriyor. Ciltte hücresel hasarı önleyen antioksidanlar açısından zengin olan meyveler cildi güneşin zararlı ışınlarından da koruyor. 

DOMATES

Domatesler, C vitamini ve sağlıklı cildi destekleyen antioksidanlar açısından zengindir ve daha genç bir görünüm verir. Aynı zamanda cilt sağlığı için gerekli olan B vitaminleri ile doludur. Bu vitaminler yaşlanma karşıtı özelliklere sahip olup ciltteki kırışıklık ve lekelerin görünümünü azaltırken aynı zamanda hücre onarımına da katkıda bulunur.  

YEŞİL ÇAY

Yeşil çay, bağırsak sağlığını destekleyen ve hücre hasarını azaltan polifenoller açısından zengindir. Cilt hastalıkları için önleyici rol oynayan yeşil çay, sivilce sorunlarına karşı da oldukça etkili. 

BİTTER ÇİKOLATA

Bitter  çikolata, cildi  ultraviyole radyasyonun neden olduğu hasarlardan koruyan antioksidanlar açısından zengindir. Cilt sağlığınızı iyileştirmek için bitter çikolata tüketmeye başlamak istiyorsanız, yaşlanma karşıtı faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için yüzde 70 bitter çikolataları seçin. 

YAĞLI BALIK

Somon ve sardalya gibi yağlı balıklar, kalp hastalığı riskini azaltan omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Bununla birlikte, aynı zamanda, yaşlanmaya karşı önemli ölçüde çalışan mükemmel bir yağsız protein kaynağıdır. 

BADEM

Badem, yaşlanma karşıtı etkiler sunan sağlıklı yağlar, lif ve antioksidanlar açısından zengindir. 2021 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre günlük badem tüketimi yüz kırışıklıklarını ve cilt pigmentasyonunu azaltıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!