banner2

Doğum stresi nasıl aşılır? Doğum atölyelerine katılmak ve güzel doğum hikayeleri dinlemek korkuları en aza indiriyor!

Gebelik sürecinin sonlarına doğru anne adayında doğum kaygıları başlar. Doğumun nasıl olacağı, bebeğin ilk bakımı gibi noktalar, annelerin en çok stres yaşadığı konulardan. Bunu yenmek için doğuma hazırlık atölyelerine katılmak, egzersiz yapmak ve olumsuz doğum hikayelerini kafadan silip atmak etkili bir çözüm olabilir.

Sağlık 13.08.2022, 15:46
Abone ol
Doğum stresi nasıl aşılır? Doğum atölyelerine katılmak ve güzel doğum hikayeleri dinlemek korkuları en aza indiriyor!

Doğum stresi nasıl aşılır? Annenin doğum sonrası kaygıları nasıl yönetilmeli? İşte cevaplar...

Doğum yani dünyaya yeni bir canlı getirmek, çok önemli ve paha biçilmez bir duygu. Ancak bu süreç anne adayı için bazı kaygıları da beraberinde getiriyor. Doğum kasılmaları ve anının nasıl olacağı, bebeğin doğum sonrası dünyaya alışma süreci ve ilk bakımı konusunda bazı anne adaylarında ciddi derecede endişeye yol açabiliyor.

KÖTÜ DOĞUM HİKAYELERİNE KULAKLARINIZI TIKAYIN

Doğum sırasında kasılmaların ve doğumun acısından korkan ve bununla baş edemeyeceğini düşünen anne adaylarının sayısı çok fazla. Doğum sırasında komplikasyonları olacağından korkan ve doğumun kendileri ve fetüs için riskli olacağını düşünen kadınlar da bu endişeden muzdarip. Tabi gebelik süresince anlatılan kötü doğum hikayeleri başlı başına bir kaygı sebebi.

DOĞUM ATÖLYELERİNE KATILIN

Bu kaygı ve stresi yönetebilmek ise anne adayının elinde. Doğum sırasındaki ağrıyı hafifletmek ve vücudu doğum sürecine hazırlamak öncelikle bilgi sahibi olunması gerekiyor. Doktorunuzla bu süreci tüm detay ve ihtimalleriyle konuşmanız içinizi bir nebze de olsa rahatlatacaktır. Bu konularla ilgili doğuma hazırlık atölyeleri de mevcut. Doğuma bu atölyelerle hazırlanmak hem anne adayını hem de eşini daha güvende hissettirecektir.

SEÇTİĞİNİZ KELİMELER OLUMLU OLSUN

Konuşma şekli ve seçilen kelimeler de kaygıyı artırıp azaltma gücüne sahip. "Hastaneye gidiyorum" yerine, "doğum merkezine gidiyorum" cümlesini kurmak bile psikolojik olarak anneyi rahatlatma güücüne sahip. Her ağrı ve kasılma ile bebeğe daha çok yaklaşıldığını düşünmek de korkunun yerini heyecana bırakır. 

EGZERSİZ ÇOK ÖNEMLİ

Bunun yanında doğuma fiziken de hazır hissetmek çok önemli. Gebelik sırasında fiziksel aktiviteyi sürdürmek özellikle kasları güçlendirmede çok etkili.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!