banner2

Doğal yağlarla cildinizi koruyun! Evde güneş losyonu nasıl yapılır?

Hava sıcaklıkları bir hayli yükseldi. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için insanlar kremler satın almaya başladı. Ancak cilt sağlığını doğal yağlarla korumak mümkün. İşte detaylar...

Sağlık 05.06.2022, 14:28 05.06.2022, 14:44
Abone ol
Doğal yağlarla cildinizi koruyun! Evde güneş losyonu nasıl yapılır?

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte insanlar güneşin zararlı etkilerinden korunmak için önlemler almaya başladı. Peki cilt sağlığı korunurken nelere dikkat edilmeli? Pahalı güneş kremlerinin yerine hangi doğal ürünler kullanılabilir? İşte tüm bu merak edilen soruların yanıtları...

Deniz sezonu açıldı, tatilciler sahillere akın ediyor. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta var ki o da güneşin zararlı etkleri. D vitamini bakımından faydalı olsa da uzun süre güneş altında kalmak vücudu olumsuz yönde etkiliyor. 

UZUN SÜRE GÜNEŞ ALTINDA KALMAYIN!

Cilt kurumaya başlar, kırışıklıklar oluşur, pullanıp çatlamaya başlar. Hatta çok uzun süre güneş ışığına maruz kalmak cilt kanserine bile sebep olur. İşte bu sebeple tatil için yola çıkanların ihmal etmemesi gereken şeylerden biri güneş kremleri. 

Pahalı kremlere para vermekten kaçınan veya doğal ürünlerle cildini korumak isteyenler ise evde  pratik güneş koruyucuları yapabilir. Güneş yanıkları için de evde doğal losyonlar üretilebilir.

Bunun için ise kakao, ceviz, lavanta yağları, bal ve elma sirkesini ayrı ayrı formüller içinde kullanmak yeterli olacaktır. 

KAKAOLU GÜNEŞ YAĞI YAPIMI

MALZEMELER: 60 gram kakao yağı, 60 gram badem yağı, birkaç damla zeytinyağı veya ceviz yağı
YAPIMI: Kakao yağı benmari usûlü eritilir. Diğer malzemelerle bir şişede çalkalanarak karıştırılır.

LAVANTA KOKULU GÜNEŞ YAĞI YAPIMI

MALZEMELER: Altı çorba kaşığı susam yağı, altı çorba kaşığı kakao yağı, birkaç damla lavanta yağı.
YAPIMI: Kakao yağı benmari usûlü eritilir. İçine susam yağı eklenip karıştırılır. Ateşten çekildikten sonra lavanta yağı eklenir ve kullanılır. 

GÜNEŞ YANIKLARINA BALLI LOSYON YAPIMI

MALZEMELER: Bir yumurtanın akı, bir tatlı kaşığı bal, bir tatlı kaşığı ıhlamur. 
YAPIMI: Tüm malzeme karıştırılır, güneş yanığı olan bölgelere sürülür.


 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!