banner2

Doğal taşlar hangileridir? Hangi doğal taşın ne gibi bir faydası var? Hangi taş astıma iyi gelir?

Hastalıkların tedavisinde etkili olduğu veya pozitif enerji yaydığı gerekçesiyle geçmişten bu yana doğal taşlardan yararlanılıyor. Kimi astım için kimi nazara karşı kimi de bağışıklık sistemine iyi gelen taşlardan bileklik, tespih veya masa süsü yaptırıp kullanıyor. Hangi taşın neye iyi geldiğini biz de merak ettik ve sizler için biraz araştırma yaptık.

Sağlık 05.03.2023, 16:23 05.03.2023, 16:44
Abone ol
Doğal taşlar hangileridir? Hangi doğal taşın ne gibi bir faydası var? Hangi taş astıma iyi gelir?

Adı üstünde doğal, yani doğadan gelen, hiç kimyasala maruz kalmamış taşlar, geçmişten günümüze hem aksesuar hem de hastalıklara karşı tedavi aracı olarak insanlar tarafından kullanılıyor. Astıma iyi gelen de var, bağışıklığı güçlendiren de. 

AKİK TAŞI

Akik taşı, bedeni, zihni ve ruhu yeniden dengelemek ve uyumlu hale getirmek için mükemmel bir taş! Negatif enerjiyi ortadan kaldırarak ve dönüştürerek aurayı temizliyor ve stabilize ediyor. 

Akik, zihinsel işlevi geliştiriyor, konsantrasyonu, algıyı ve analitik yetenekleri geliştiriyor. İç öfkeyi veya gerginliği iyileştirip güvenlik ve emniyet duygusu yaratıyor. Kullanımı Babil dönemine kadar uzanmakta olan bu taşı Yunanlılar ve Mısırlılar da takı yapmak için kullanmış.

AKUAMARİN TAŞI

Akuamarin taşı bir cesaret taşıdır. En güzel çeşitlerine Rusya’da rastlanan akuamarinin Latince anlamı deniz suyu. Bu taşın deniz kızlarının hazinesi olduğu, inanışlar arasındadır. 

Olumsuz enerjileri, stresi azaltıyor ve zihni sakinleştiriyor. Algıyı netleştirip zekayı keskinleştiriyor ve kafa karışıklığını gideriyor. Akuamarin kendini ifade etmeyi de teşvik ediyor. Korkuları yatıştırıyor ve hassasiyeti artırıyor. Meditasyon için harika bir taş. Aurayı koruyor ve çakraları hizalıyor. Hamilelik sırasında da son derece koruyucu, hem annenin hem de bebeğin zarar görmesini önlemeye yardımcı olduğu düşünülüyor.

AMESTİST TAŞI

En bilinen kuvars kristallerinden birisi olan mor renkli ametist taşı, bilinen en güçlü ve koruyucu doğal taşlardan birisi. 

Enerjiyi sevgiye dönüştürür ve kullanıcısını stres ve başkalarının kötü dilekleri dahil her türlü zarardan korur. Doğal bir sakinleştiricidir, stresi ve gerginliği giderir, sinirliliği yatıştırır, ruh hali değişimlerini dengeler. Öfkeyi, korkuyu ve kaygıyı giderir. Rüyaları hatırlamaya ve anlamaya yardımcı olur.
Rahat bir uyku için önerilir, baş ucunda bulunan ametist taşının uykusuzluğu giderdiği düşünülür.

AY TAŞI

Vücudun günlük rutini korumasına yardımcı olan ve aynı zaman duygusal anlamda dengeleyici bir özellik taşıyan aytaşı kalp çakraları için  yüzyıllar öncesinden bu yana kullanılan taşlardan biri. Bu taşın, kişinin duygusal karmaşıklıklar yaşamasını engellediğine inanılıyor. 

İnsanların duygusal dünyasını düzenleyen ve çok daha net duygu ve düşüncelere sahip olmasına yardımcı olan ay taşı sezgileri ve aynı zamanda iletişimi de ciddi düzeyde güçlendiriyor. Nazara karşı son derece etkili olan taşlardan biri. Cilt sağlığı bakımından da çok büyük faydalar sunan Ay taşı, beyin fonksiyonlarına çok iyi geliyor ve zekayı geliştirmeye yardımcı oluyor.

KAN TAŞI

Hindistan, Brezilya gibi ülkelerden çıkartılan kan taşı koyu yeşil ve mavimsi tonları ile üzerinde kana benzeyen kırmızı lekeler sayesinde kolayca ayırt edilebilir. Antik çağlardan beri kanamaları durdurmak için kullanıldığı söylenen kan taşını özellikle günümüzde hala bazı berberler kullanıyor.

Sezgiyi geliştirir ve yaratıcılığı artırır. Topraklama ve korumayı sağlar. Negatif çevresel enerjiyi çekerek jeopatik veya elektromanyetik stres gibi etkilerin üstesinden gelmeye yardımcı olur. Rüya görmeyi uyarır ve güçlü bir canlandırıcıdır. Cesaret verir ve size tehlikeli durumlardan nasıl kaçınacağınızı öğretir.

NECEF TAŞI

Dağ kristal taşı, kristal kuvarsın damarlı ve saydam halidir. Madagaskar ve Brezilya’da sıklıkla çıkarılan bu kristal, çakraları dengelemek, temizlemek veya etkinleştirmek için kullanılır.

Fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal olarak taşıyıcısını dengeler ve canlandırır. Zihin boşaltma süreçlerinde sakinlik ve konsantrasyon sağlar. Taşıyıcısına iyi şans ve bereket getirir.
Tüm çakralar ve burçlarla uyumlu olduğu için mucizevi taş olarak da bilinir.

ONİKS TAŞI

Satürn gezegenin bir taşıdır. Silikanın lav gazı boşluklarında birikmesi ile oluşur. Doğada genellikle siyah renkte bulunur ancak kahverengi, pembe, kırmızı ve yeşil renkli de olabilir.

Dinçlik, sebat ve dayanıklılığı artırır.
Çevrenizde rahat olmanıza yardımcı olarak özgüven kazandırır. Kederi ortadan kaldırır, öz kontrolü geliştirir. Mutluluğu ve iyi talihi teşvik eder.

KEHRİBAR TAŞI

Kehribar taşı, bir mücevher değil, fosilleşmiş reçinedir. İlk çıkarıldığında mattır. İşlendikçe ve kullandıkça saydamlığı ve parlaklığı artar. Gerçek taş olmadığından, ultra hafif ve yumuşaktır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcıdır. İyileştirici ve sakinleştirici etkisi vardır. Romatizmal ağrıların azaltılmasında etkilidir. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Bu sayede bağırsak hareketleri de düzenli ve sağlıklı olur. Kişinin melankoliye düşmesini önler. Umutsuz ve mutsuz ruh halini olumluya çevirir. Kehribar taşı sol bileğe takıldığı takdirde depresyonu önler.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!