Dilde neden kabarcıklar oluşur? Alerji ve kansızlığın sebep olabildiği kabarcıklar doğal yöntemlerle yok edilebilir!

Dilinizin üzerinde oluşan kabarcıklara hiç dikkat ettiniz mi? Bu kabarcıklar zaman zaman dikkat çekici boyutlara gelebiliyor. Özellikle çok sıcak tüketmek bunlara sebep olabiliyorken enfeksiyon veya alerji nedeniyle bile dil üzerinde tomurcuklar artabiliyor. Bu kabarcıkların ortadan kalkması için evde birtakım doğal yöntemler uygulayabilirsiniz.

Sağlık 29.07.2022, 17:20
Dilde neden kabarcıklar oluşur? Alerji ve kansızlığın sebep olabildiği kabarcıklar doğal yöntemlerle yok edilebilir!

Dildeki kabarcıklar neden oluşur? Dil kökünde ve arkasında oluşan tomurcuklar zararlı mı? Dildeki kabarcıklar nasıl yok edilir? İşte cevaplar...

Dilimiz tat almamızı sağlayan en önemli organımız. Zaman zaman aynaya baktığınızda bu organ üzerinde kabarcıklar görebilirsiniz. Özellikle dil kökü ve arkasında ortaya çıkan bu tomurcuklara sebep olan çok fazla faktör var.

Sıcak veya soğuk yiyecekler tüketmek, alerji, mantar enfeksiyonu, sigara kullanımı, dilde ülser, aft çıkması, gıda alerjisi, dil aft, dil kanseri, vitamin eksikliği, kansızlık, şeker hastalığı, kızıl hastalığı, dilde uçuk ve ağız pamukçuğu gibi hastalıklar dilin tomurcuklarla kaplanmasına yol açabilir. 

TUZ ENFEKSİYONLARLA SAVAŞIR

Dil kökünde ve arkasında oluşan kabarcıkları doğal yollarla ortadan kaldırabilirsiniz. Antibakteriyel özelliği ile, dilinizdeki bu kabarcıklara neden olabilecek enfeksiyonlarla savaşan en güçlü silah tuz. Bir bardak ılık suya bir tatlı kaşığı tuz ekleyin ve iyice karıştırın. Ağzınızı bu solüsyonla çalkalayın.

KARANFİL YAĞI KABARCIKLARI ÖNLER

Antiinflamatuar ve antibakteriyel özellikler taşıyan karanfil yağı da dildeki kabarcıkların tedavisinde yardımcı olabilir. Bir bardak ılık suya birkaç damla karanfil yağı ekleyin. Ağzınızı çalkayın.

ÇAY AĞACI YAĞI İLE GARGARA 

Çay ağacı yağı da dildeki kabarcıklara şifa olur. Bir bardak suya birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin. Bu karışımı gargara olarak kullanın. 

YOĞURDUN İYİ GELMEDİĞİ ŞEY YOK

Doğal bir probiyotik olan yoğurt, antiinflamatuar, antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahip. Bu özellikleri dil arkasında kabarcıklara neden olan enfeksiyonu tedavi edebilir.

KARBONATIN GÜCÜNDEN YARARLANIN

Karbonat da alkali yapısı ile dilinizdeki kabarcıklardan kurtulmanıza yardımcı olur. Bir bardak suya 1 tatlı kaşığı karbonat ekleyin ve ağzınızı çalkalayın.

ZERDEÇALLI SÜT İÇMEK İŞE YARAYABİLİR

Zerdeçalın analjezik ve antiinflamatuar özelliklere sahip olması dildeki kabarcıklardan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Bir tatlı kaşığı zerdeçal tozunu bir bardak sıcak süte karıştırın ve tüketin.

ASİTLİ YİYECEKLERDEN UZAK DURUN

Bu öneriler dışında asitli sebzeler tüketmeyin. Sakız çiğnemeyin. Ağız hijyenini koruyun. Sigarayı bırakın. Kafeinli içeceklerden kaçının. Eğer bu kabarcıklar uzun süre geçmiyorsa bir kulak burun boğaz uzmanına görünmekte fayda var. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!