banner2

Deprem bölgesinde salgın hastalık riskine karşı erken uyarı sistemi devrede! 'İZCİ' ile anlık takip yapılıyor

Kahramanmaraş merkezli 11 ilde büyük yıkıma neden olan deprem felaketi sonrası Sağlık Bakanlığı bölgede salgın riskine karşı iletilen vaka bildirimleri ve analizleri erken uyarı sistemi 'İZCİ' üzerinden anlık olarak takip ediyor.

Sağlık 22.02.2023, 12:43
Abone ol
Deprem bölgesinde salgın hastalık riskine karşı erken uyarı sistemi devrede! 'İZCİ' ile anlık takip yapılıyor

Kahramanmaraş mekezli 11 ilde büyük yıkıma neden olan deprem felaketi sonrası Sağlık Bakanlığı deprem bölgesinde halk sağlığını korumak adına bir dizi önlem aldı. 

Bakanlık, bulaşıcı hastalık tehdidi açısından ön plana çıkan bağırsak enfeksiyonları, bulaşıcı sarılık, ateşli döküntülü hastalıklar, solunum yolu enfeksiyonları gibi risklere karşı halkın yoğun yaşadığı alanlarda tedbirler uyguluyor.

İZCİ ÜZERİNDEN ANLIK TAKİP YAPILIYOR

Deprem bölgelerinden alınan bulaşıcı hastalık verileri ve yapılan analizler, Bakanlığın oluşabilecek salgınları izlemek amacıyla bir süre önce hayata geçirdiği bulaşıcı hastalık sürveyans ve erken uyarı sistemi "İZCİ" üzerinden anlık takip ediliyor.

Vaka bildirimlerinin elektronik ortamda anlık yüklenebildiği sistemle, bulaşıcı hastalıkların yayılımı takip edilerek tehdit oluşturan durumlarda gerekli koruma ve kontrol önlemlerinin alınması sağlanıyor.

ŞU ANA KADAR BULAŞICI HASTALIK SALGINI TESPİT EDİLMEDİ

Bakanlık, ayrıca depremden en çok etkilenen bazı illerde elektrik kesintisi ve internet sorunları nedeniyle İZCİ'ye veri aktaramayan sağlık birimleri için de farklı bir izleme sistemi oluşturdu. Bu yolla da verilerin sisteme alınması sağlandı.

Bu kapsamda alınan veriler ve yapılan analizler sonucunda şu ana kadar herhangi bir bulaşıcı hastalık salgını saptanmadı.

ŞEBEKE SULARI YOĞUN OLARAK KLORLANIYOR

Uzmanlar sudan bulaşabilecek hastalıklara karşı 10 ilde şebeke sularını da sürekli takip ediyor. Şehirlerde suya yoğun klorlama yapılırken, farklı noktalardan düzenli alınan numunelerle bakiye klor ölçümleri ve mikrobiyolojik incelemeler yürütülüyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!