banner2

Covid-19 vakalarında "deride döküntü" tehlikesi: Her 5 kişiden 1'inde kronikleşiyor

Covid-19 tanısı alan bireylerde, "ürtiker" olarak bilinen halk arasında kurdeşen olarak anılan rahatsızlığın riskinin olabileceği konusunda dikkat çekiliyor. Eğer deride kızarıklık, şişlik, veya kaşıntı gibi şikayetler ortaya çıkarsa, hemen bir sağlık profesyoneline başvurmanız önemlidir.

Sağlık 30.09.2023, 16:20 30.09.2023, 16:50
Abone ol
Covid-19 vakalarında "deride döküntü" tehlikesi: Her 5 kişiden 1'inde kronikleşiyor

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Alerji ve İmmünoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebru Damadoğlu, ciltte aniden ortaya çıkan ve ortası soluk kırmızı döküntülerle karakterize edilen rahatsızlığın "ürtiker" olarak adlandırıldığını açıkladı.

Ürtikerin genellikle 24 saat içinde iz bırakmadan kaybolan kabarıklıklarla belirginleştiğini, ayrıca vücutta kızarıklık ve kaşıntı gibi belirtiler gösterdiğini belirten Damadoğlu, bu hastalığın akut ve kronik olmak üzere iki farklı şekilde görüldüğünü aktardı.

Prof. Dr. Damadoğlu, altı haftaya kadar süren ürtikerin akut olarak kabul edildiğini, altı haftadan daha uzun süren ürtikerin ise kronik olarak sınıflandırıldığını ifade etti.

Akut ürtikerin gelişmesinde tetikleyici faktörlerin, kronik ürtikerde ise bireysel yatkınlığın söz konusu olduğu bilgisini veren Damadoğlu, "Akut ürtikerde bazı viral ve solunum yolu enfeksiyonları, kimi ağrı kesici ilaçların kullanımı tetikleyici olabilir. Kronik ürtikerde ise kişide bağışıklık sistemiyle ilgili altta yatan bir hastalık söz konusu olabilir. Bireysel yatkınlığın yanı sıra vücutta alerjiyle ilgili bazı hücreler bulunmaktadır ve kronik ürtikeri olanlarda bu hücreler biraz daha aktif olabilmektedir." diye konuştu.

Damadoğlu akut ürtiker geçiren her 5 kişiden 1'inde kronikleşme eğilimi olduğunu söyledi.

"VİRÜSLER ALERJİ HÜCRELERİNİN AKTİVE OLMASINI SAĞLAYARAK ÜRTİKERİ TETİKLEYEBİLİYOR"

Sonbahar mevsiminin gelmesiyle birlikte, enfeksiyonlara bağlı tetikleyici etkenlerin artış gösterdiğine dikkat çeken Damadoğlu, insanların ürtiker belirtilerine karşı hassasiyetlerini arttırmalarının önemli olduğunu ifade etti.

Damadoğlu sözlerine şöyle devam etti:

"Şu an viral enfeksiyonlarda artış beklediğimiz bir dönemdeyiz, Covid-19 da bunlardan biri. Özellikle son dönemde Covid-19'un da bir artış trendinde olduğunu biliyoruz. Covid-19 geçiren hastalarda her 5 kişiden 1'inde ürtiker bulgular ortaya çıkabilmektedir. Çünkü, bağışıklık sistemi hücreleri üzerine virüsler etki ediyor. Virüsler bir mekanizmayla bu alerji hücrelerinin aktive olmasını sağlayarak ürtikeri tetikleyebiliyor.

Genellikle ürtiker, koronavirüsün ilk belirtisi olarak karşımıza çıkmıyor. Koronavirüs ile ilişkili ürtikerde, kişide Covid-19'a bağlı ateş, eklem ve boğaz ağrısı gibi şikayetler de eşlik ediyor. Covid-19 tanısı konulan kişilerde deride kızarıklık, kabarıklık ve kaşıntı gibi şikayetler olması halinde hekime başvurulması gerekmektedir. Covid-19 tedavisi sürerken buna bağlı bir ürtiker gelişimi söz konusuysa onun da bu süreçte tedavisine başlanmalıdır."

Kronik ürtikeri bulunan bir kişi Covid-19 olduğunda o kronik ürtikerde de alevlenme görülebileceğini işaret eden Damadoğlu, "Bu kişilerde Covid-19 tedavisi tamamlandığında buna bağlı ortaya çıkan ya da tetiklenen ürtikerin de seyrinin azalması beklenir. Kronik ürtikeri olmayan bir kişide eğer Covid-19 akut ürtikeri tetiklemişse, hastalık atlatıldığında bu sorun da düzelir."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!