banner2

Çocuktaki bu belirtiler Otizme işaret ediyor! Otizm belirtileri nelerdir? Otizm tedavi edilebilir mi?

Çevreyle olan ilişkilerinde uyum sorunu yaşayan çocuklarda otizm ihtimali yüksek oluyor. Genellikle 3 yaşlarında başlayan bu durum hayat boyu devam edebilen bir özelliğe sahip. Genetik olduğu düşünülen otizm en çok erkeklerde görülüyor. Ailelerin ise en merak ettiği şey hastalığın belirtileri. Haberde otizme dair merak edilen her şeyin cevabını bulabileceksiniz.

Sağlık 01.10.2023, 11:42 01.10.2023, 12:08
Abone ol

Otizm genellikle ilk 3 yaşta başlayan ve hayat boyu devam eden, kişinin etrafıyla uygun ilişki kuramaması şeklinde ifade edilebilecek gelişimsel bir bozukluk olarak biliniyor. Bu durum çocuğun birçok davranışı üzerinde doğrudan etkiye sahip. 

Genetik olduğu düşünülen bozukluk, erkeklerde kızlara oranla daha sık görülüyor. Yüzde 70'inde zeka geriliği yaşanırken yüzde 10'unda ise üstün zeka görülebiliyor. 

Bir kişinin beyninin gelişiminde başkalarını nasıl algıladığını ve onlarla nasıl sosyalleştiğini etkileyen otizm, sosyal etkileşim ve iletişimde sorunlara neden olabilen bir rahatsızlık. 

OTİZMİN EN ERKEN BELİRTİLERİ NELERDİR? 

Çocukluk döneminin başında gelişim gösteren otizm, bireyin toplum içinde sorunlarla karşılaşmasına yol açabilir. Bazı çocuklar erken bebeklik döneminde göz temasından kaçınma, isimlerine yanıt vermeme ya da bakımlarını sağlayan kişilere karşı kayıtsızlık gibi otizm spektrum bozukluğunun ilk belirtilerini gösterebilir. 

YEME DAVRANIŞLARI DA OTİZMİ HABER VEREBİLİR

Yeni araştırmaya göre ise, bir çocuğun olağandışı yeme davranışları otizmin bir işareti olabilir. Dr. Susan Mayes, otizmli çocukların yüzde 70'inin, nörotipik çocuklara kıyasla 15 kat daha yaygın olan olağandışı yeme davranışları sergilediğini dile getiriyor. 

Anormal yeme davranışları arasında ise, kısıtlı yiyecek tercihleri, yiyecek dokularına veya sıcaklıklarına aşırı duyarlılık ve yiyecekleri çiğnemeden yutma gibi davranışlar bulunuyor. Dr. Mayes'a göre, bu davranışlar çocuğun ilk yılında ortaya çıkıyor. Mayes, "Bir çocuk doktoru bu davranışları aileden duyarsa çocuğu otizm muayenesinden geçirmekte fayda var." ifadesini kullanıyor. 

YEMEK SEÇME KONUSUNDA GEÇMEYEN TAKINTILARA SAHİPLER

Uzmanlara göre herhangi bir sağlık sorunu olmayan çoğu çocuklar er ya da geç beslenmelerine farklı yiyecekler eklemeye başlıyor. Ancak otizmli olanlar ise yiyecek konusunda aşırı derecede seçici olmaya devam ediyor. 

Dr. Mayes, otizmli birçok çocuğun çoğunlukla spagetti, ekmek ve tavuk kanadını içeren kısıtlı bir yeme modelini seçtiğini söylüyor. Ayrıca genellikle belirli bir marka, renk veya şekle sahip yiyecekleri seçiyorlar.

DİL GELİŞİMİ DİĞER ÇOCUKLARLA AYNI OLMAYABİLİR

Otizmli çocuklar, tipik akranlarıyla aynı şekilde yaşa uygun dönüm noktalarına ulaşamayabilirler. Çünkü bu çocukların dil gelişimi her zaman doğrusal olmuyor. Çocuğunuz dilin bir alanında başarılı olabilir ve diğerlerinde mücadele edebilir. Bu nedenle, çocuğunuzun özel ihtiyaçlarını hedefleyen bir program oluşturacak eğitimli bir profesyonelle çalışmak en doğrusu. 

KONUŞMA TERAPİLERİ YARDIMCI OLUR

Her çocuğun benzersiz olduğunu hatırlamak önemli. Bazı çocuklarda hafif otizm varken, diğer çocuklarda şiddetli otistik bozukluk olabiliyor. Çocuğunuz dört yaşına kadar konuşamayabilir. Neyse ki, konuşma terapisi büyük ilerlemeler kaydetti ve erken uygulandığında çocuklar yaşıtlarına yetişebiliyor.

Otizmli bir çocuk önce erken konuşabilir, ancak geliştikçe kendini ifade etmek için dili kullanamayabilir. Otizmli başka bir çocuk hiç konuşma geliştirmeyebilir. 

KONUŞMASINI TEŞVİK EDİN

Uzmanlar, otizmli çocuğunuzun modelleme, oyun ve ödül gibi tekniklerle dil öğrenmesine yardımcı olmanızı tavsiye ediyor. Anahtar ise, çocuğunuza dil becerilerini geliştirmesi için anlamlı, motive edici fırsatlar sağlamak.

Oyun oynamak, modelleme kadar başarılı bir strateji olabilir. Buna jestler ve yüz ifadeleri kullanarak konuşmanız da dahildir. Daha konuşkan olarak çocuğunuzun doğru kelimeleri kullanmasına yardımcı olun. 

OTİZM İHTİMALİNİ DÜŞÜNÜN

Çocuğunuzun belirli bir renge olan takıntısına, göz temasından kaçınma, ilgi alanlarını veya başarıları sizinle paylaşmama veya yüz ifadelerini, vücut duruşlarını ve jestleri anlamada zorluk gibi davranışlar eşlik ediyorsa, bunlar otizm belirtileri olabileceğinden bir uzmana görünmekte fayda var.

JAPONYA'DA EKRAN SÜRESİ-OTİZM İLİŞKİSİ İNCELENDİ

Öte yandan bir çocuğun ekranlarla tanışma yaşı ne kadar düşükse sağlık riskleri de o derece artıyor. Öyle ki Japonya'da 84030 çocuk, 1 yaşındaki ekran süresiyle, 3 yaşında otizm tanısı alması yönünden incelendi. Çocuklar, 1 yaşında hiç ekrana bakmayanlarla kıyaslandı. 

EKRAN SÜRESİ ARTTIKÇA OTİZM TANISI ALMA ORANI ARTIYOR

1 saatten az ekran süresi olan çocuklardaki otizm tanısı alma oranı 1.38'di. 1-2 saat arası ekran süresi olan çocuklardaki otizm tanısı alma oranı 2.16'ydı. 2-4 saat arası ekran süresi olan çocuklardaki otizm tanısı alma oranı 3.48'di. Ve 4 saatten fazla ekran süresi olan çocuklardaki otizm tanısı alma oranı 3.02 olarak belirlendi. 

Araştırma sonucuna göre 1 yaşında daha uzun ekran süresi, 3 yaşında otizm spektrum bozukluğu ile anlamlı şekilde ilişkili bulundu. Uzmanlara göre çocuklara ekran süresi konusunda sınırsız özgürlük vermemek gerekiyor. Sağlıklı bir yaşam ve çocukluk için bu konuda sınır koymak ve çocuklarla anlaşmak yararlı olabilir. 

CE E OYUNU HASTALIKLA İLGİLİ İŞARET VEREBİLİR

Hastalığın teşhisinde birçok yöntem kullanılabilirken uzmanlar ailelerin de bir oyun sayesinde bazı işaretler alabileceğini belirtiyor. Çok erken dönemde çocuğun eğlenip gülmesi için yapılan ce e oyunu da bunlardan biri.

Bu oyunda otizm açısından dikkat edilecek bazı noktalar var. Oyuna gerçek bir neşe ile katılmak şart. Eller çocukla anne arasında tutulup çocuğun ismi söylendikten sonra indirilir ve çocuğun hoşuna giden bir davranış yapılır. Daha sonra, el çocuk ile anne arasında iken anne bekler. Sağlıklı bir çocuktan bu anda yapması beklenen şey, oyunu devam ettirmek için çaba göstermesi. Bunun için çocuk size bakabilir, sesler çıkarabilir, elinizi indirebilir. Oyun sırasında çocuğun eğlendiğini anne ve babaya belli etmesi, oyunun devamı için çaba göstermesi, göz teması, yüz ifadesi, ses çıkarma gibi davranışları bir arada kullanması beklenir.

Tabii, sadece bir davranış ile tanı koymak zor. Çocuk bu oyunu sevmiyor da olabilir. Önemli olan, çocuğun karşılıklı sosyal etkileşim gerektiren bir oyuna nasıl katıldığı, oyundan aldığı eğlenceyi nasıl belli ettiği, oyunu sürdürmek için neler yaptığıdır. Bebek tüm bunları yapmıyorsa bir doktora danışmak kesinlikle çok önemli.

OTİZM TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

Ülkemizde otizm tanısı koyabilecek uzmanlar ise çocuk ruh hastalıkları uzmanları ve çocuk nörologları. Tedavide öncelikle psikiyatrik yöntemle sorun çözülmeye çalışılır. Yeterli gelmemesi durumunda ise Neuro-Feedback kullanılabilir. Bu yöntem ile beyin dalgaları normalleştirilmeye çalışılır. Başa bağlanan elektrotlar yardımı ile beyin dalgaları bir bilgisayara aktarılır. Bu işlemin ardından bilgisayara aktarılan beyin dalgaları bir animasyon haline getirilir. Oluşturulan bu görüntüler çocuğa izletilir. Otizmli çocuklar bu görüntüleri izlerken beyin dalgaları değişiklik göstermeye başlar. Bu uzun süren bir tedavi yöntemidir ama aynı zamanda otizm üzerinde oldukça önemli çözümler sağlar.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!