banner2

Çocukluk obezitesinin sebebi belli oldu! Beslenme uzmanlarına göre...

Hazırlaması kolay ve tadı çok lezzetli olan aşırı işlenmiş gıdalar sağlığı tehdit ediyor. Özellikle çocuklar ve gençler bu gıdaların bağımlısı olmuş durumda. Beraberinde obeziteyi getiren sağlıksız beslenmenin ise uzmanlara göre tek sebebi var: Zaman yetersizliği.

Sağlık 27.09.2023, 16:10
Abone ol

Obezite, dünya genelinde bir salgın biçimini aldı. Özellikle çocuklar risk altında. Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre bunun en büyük sorumlusu aşırı işlenmiş gıdalar. Öyle ki sadece Amerika'daki çocuklar günlük kalorilerinin 2/3'ünü yalnızca ultra işlenmiş gıdalardan alıyor. 

ÇOCUKLAR VE GENÇLER İŞLENMİŞ GIDALARLA BESLENİYOR

Araştırma verilerine göre yirmi yıl önceki çocuk ve gençlerde bu oran yüzde 61 iken şimdi yüzde 67'lere ulaşmış durumda. Hazır veya dondurulmuş yemeklerden alınan günlük kalori de yüzde 2'den yüzde 11'e çıktı.

EĞİTİM SEVİYESİ VEYA GELİR ETKİLİ DEĞİL

Veriler yirmi yıllık bir incelemeden elde edildi. Araştırmacılar, ebeveynlerinin eğitim seviyesi ve geliri ne olursa olsun, hem küçük çocukların hem de gençlerin daha fazla ultra işlenmiş gıda tükettiklerini bile buldu. Araştırmanın başkanı Doç. Fang Zhang, bunun ebeveynlerin bilgisizliği veya parasızlıktan ziyade zaman eksikliğinden kaynaklandığına inanıyor.

"Bugünlerde hepimiz meşgulüz . Yemek pişirmek için daha az zamanımız var ve ne yazık ki ellerimizi kirleten aşırı işlenmiş gıdalara daha çok güveniyoruz" 

Ultra işlenmiş gıdalar daha fazla kalori, karbonhidrat ve ilave şekeriyor. Ayrıca lif ve protein bakımından da yeterli değiller. 

İŞLENMİŞ GIDA FAZLA KİLO DEMEK

Uzmanlara göre gıdayı işleme, fiziksel yapısını ve kimyasal bileşimini değiştirdiği için sağlığımız üzerinde bir etkiye sahip. Ayrıca yüksek derecede işlenmiş gıdalar yiyen insanlar daha şişman olma ve daha fazla kalori tüketme eğiliminde oluyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!