banner2

Çocukların abur cubur bağımlılığının en büyük sorumlusu: Çin Tuzu! Gıdada Çin Tuzu olduğu nasıl anlaşılır? Çin Tuzu hangi hastalıklara yol açar?

Yemeklere lezzet vermek ve gıdaların raf ömrünü uzatmak için birçok ürün kullanılıyor. Çoğumuzun adını bile bilmediği Çin tuzu da bunlardan sadece biri. İnsanda bağımlılık yapan Çin tuzu isimli madde, sinir sistemini bozuyor ve vücutta iltihabi reaksiyonlara neden oluyor.

Sağlık 26.09.2023, 11:53 26.09.2023, 12:28
Abone ol

Fast food tarzı ürünleri sevmeyen neredeyse yok gibi. Pratik yeme imkanı sunması ve lezzetli olması sebebiyle özellikle gençlerin sık tükettiği bu ürünler zamanla insanda bağımlılık yapıyor. Çünkü bu tarz hazır gıdaların içinde Çin tuzu isimli bir madde var.

YEMEKLERE LEZZET, İNSANA İSE ZARAR VERİYOR

Pekmez, nişasta veya şeker kamışı gibi ürünlerin fermantasyonu ile elde edilen Çin tuzu, yemeklere lezzet vermek ve gıdaların raf ömrünü uzatmak için sıkça kullanılsa da zamanla sağlığı yerle bir ediyor. 

PAKETLİ ÜRÜNLERDEKİ E621 KODUNA DİKKAT!

Paketli gıdaların üzerinde yazan E621 kodu, bu tuzu (MSG) işaret ediyor. Cips, işlenmiş et, balık, ketçap, mayonez, konserve ve hazır çorba gibi birçok gıdada görülen Çin tuzunun zararı ise içerisindeki glutamattan kaynaklanıyor. Bu katkı maddesi vücuda girdiğinde reseptörler yoluyla beyin ve santral sinir sistemiyle etkileşime geçiyor. Ayrıca, iştah merkezini uyararak doyma hissini de azaltıyor.

EPİLEPSİYE SEBEP OLUYOR

Kişide hormon ve yağ dokularında bozulmalara neden olan Çin tuzu, insülin direncini de arttırıyor. Beyinde oluşturduğu çeşitli toksit etkilerden dolayı alzheimer, parkinson, epilepsi gibi çeşitli hastalıkların oluşmasında önemli rol oynayabiliyor. 

ÜREME FONKSİYONLARI ÜZERİNDE DE ETKİLİ

Ayrıca Çin tuzunun üreme fonksiyonları üzerinde de etkili olduğunu ortaya koyan çalışmalar var. Bu çalışmalarda ise söz konusu maddenin hipertansiyon ve obezite gibi hastalıklara da zemin hazırladığı değerlendiriliyor.

ÇOCUKLAR RİSK ALTINDA

Çocukları, yetişkinlere göre daha fazla etkileyen Çin tuzu, davranışsal bozukluklara da sebep olabiliyor. 

PAKETLİ GIDALARIN İÇERİĞİNİ OKUYUN

Çin tuzu tüketmemek için ise çok dikkatli olmak lazım. Ambalajlı ürünlerden uzak durmak yapılması gereken ilk iş. Paketli ürün alırken de içeriğine mutlaka dikkat edilmeli. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!