banner2

Çocuklar neden parmak ucunda yürür? Bir hastalığı mı işaret ediyor?

Yürümeyi öğrenen bazı çocuklar bir zaman sonra parmak uçlarında hareket etmeye başlar. Anne babaları endişelendiren bu durum genel olarak bir sağlık sorunundan kaynaklanmasa da çocuğun yürüyüşü titrekse, uzuvlarını kontrol edemiyorsa ve ağırlığını taşıyamıyor gibi görünüyorsa bir uzmana danışmakta fayda var.

Sağlık 05.02.2023, 19:44
Abone ol
Çocuklar neden parmak ucunda yürür? Bir hastalığı mı işaret ediyor?

Çoğu çocuk, özellikle yerde halı yoksa parmak uçlarında hareket eder. Bazı çocuklar ise sadece eğlence amaçlı bu tarz bir yürüyüşü benimseyebilir. 

ÇOCUK UZUVLARINI KONTROL EDEMİYORSA

Anne babaları korkutan parmak uçlarında yürüme konusunda, başka bir rahatsızlık yoksa eğer endişelenmeye gerek yok. Ancak bu yürüyüş sürekli hale gelmişse, çocuğun kasları sertse, uzuvlarını koordine edemiyor, yürürken tökezleyip düşüyor veya titrek bir şekilde yürüyorsa, küçük nesneleri kavrayamıyor ve ağırlığını taşıyamıyor gibi görünüyorsa mutlaka bir uzmana danışılmalı. 

KISA AŞİL TENDONU BU YÜRÜYÜŞE SEBEP OLABİLİR

Çocuğun her zaman parmak uçlarında duruyor olması, kısa Aşil tendonunun varlığına da işaret edebilir. Çünkü bu durum, çocuğun düz durmasını engeller ve ayak bileğindeki hareket aralığını sınırlar. Ayrıca ayağı yürürken çocuğun ayağı yere değmiyorsa bu, serebral palsi gibi bir hareket bozukluğunun da belirtisi olabilir.

ÇOCUĞUN GELİŞİMSEL ÖZELLİKLERİ TAKİP EDİLMELİ

Parmak uçlarında yürümek aynı zamanda dil gecikmeleri ve otizm spektrum bozukluğu ile bağlantılıdır. Bu nedenle çocuğun iletişim veya sosyalleşme becerileri ile ilgili başka sorunları olup olmadığını mutlaka gözlemlemek gerekiyor. 

İDİYOPATİK PARMAK UCU YÜRÜYÜŞÜ

Çocuğunda parmak ucunda yürüme dışında başka belirtiler farkeden ebeveynler vakit kaybetmeden doktora gitmeli. Doktor, çocuğun ayak bileğinde hareket açıklığı olduğunu tespit ederse ve serebral palsi ve otizm spektrum bozukluğu gibi sorunları elerse, soruna idiyopatik yürüyüş ayakları adı verilen bir teşhis koyacaktır. Bu, çocuğun muhtemelen alışkanlıktan parmak uçlarında hareket ettiği anlamına gelen genel bir teşhistir ve zamanla kendi kendine düzelir.

FİZİK TEDAVİ DOKTORLARIN İLK TERCİHİ OLUYOR

Çocukta kısa Aşil tendonu gibi fiziksel bir sorunu varsa da tedavi, germe içeren fizik tedavi ile başlayabilir. Bazen de tedavi kapsamında çocuğun, bacağın arkasından geçen ve bacağını 90 derecelik açıyla tutan bir atel takması gerekebilir. Seri döküm adı verilen tedavideyse bir ortopedist tendonu germek ve uzatmak için bir dizi alçı uygular ve ayak bileğinin hareket aralığını artırır. Tendon yeterince uzun olduğunda bu uygulamaya artık gerek kalmaz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!