banner2

Çocuk ve gençler günde kaç dakika spor yapmalı? 7 dakikada obeziteye savaş açın!

Gelişen teknolojiye duydukları merak, çocuk ve gençlerde hareketsizliği beraberinde getiriyor. Bu durum bazı sağlık sorunlarına yol açıyor. Kanadalı bilim adamları, çocuk ve gençlerin günde 7 dakikasını egzersize ayırması gerektiğini belirtiyor.

Sağlık 26.11.2022, 11:37 26.11.2022, 12:44
Abone ol
Çocuk ve gençler günde kaç dakika spor yapmalı? 7 dakikada obeziteye savaş açın!

Çocukların yoğun fiziksel egzersiz ihtiyacı bellidir. Enerjilerini egzersiz yoluyla atan çocuk ve gençler, hareketli yaşamları sayesinde sağlıklı bir hayat sürer. 

EGZERSİZE 7 DAKİKA AYIRIN

Kanadalı bilim adamları da bir çocuk veya gencin egzersiz yapması için günde 7 dakikanın gerekli olduğunu buldu.

Uzmanlar, dokuz ila 17 yaşları arasındaki 600'den fazla çocuğu inceledi. Ağırlık, bel çevresi, kan basıncı gibi diğer sağlık parametrelerinin sürekli kaydıyla birlikte, taşınabilir bilimsel aletlerle bir hafta boyunca fiziksel aktiviteyi kaydedip izlediler.

OBEZİTE RİSKİNİ AZALTIYOR

Araştırma, uzun süreli ve yoğun fiziksel egzersizin, günlük 7 dakikalık egzersizle tamamen aynı sağlık etkilerine ve faydalarına sahip olduğunu ortaya koydu. Ancak bu 7 dakika boyunca gencin gerçekten fiziksel egzersiz yapması ve kuvvetli egzersizin unsurlarına dokunması gerektiğini vurguladılar. En büyük yararı ise obezite riskinin azalmasıydı.

Bilim adamları genç insanların zamanının %70'inin hareketsiz aktivitelerde, %23'ünün orta düzeyde fiziksel aktivitede ve yalnızca %0,6'sının gerçekten kuvvetli egzersizlerde geçtiğini buldu. Ayrıca kızların oturmaya erkeklerden daha fazla ilgi gösterdiği belirlendi.

Araştırmaya göre tempolu yürüyüş çocuklara hiçbir şey katmıyor. Bu tarz tempolu yürüyüşün yetişkinler için iyi olduğu belirlendi. Uzmanlar çocukların dışarı çıkıp güçlü bir şekilde egzersiz yapması gerektiğini söylüyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!