banner2

Çocuk deyip geçmeyin! 12 yaşın altındakilerde depresyon görülme sıklığı artış gösteriyor

Anne babanın çalışıyor olması mı izledikleri felaket haberleri mi yoksa gelişen teknoloji mi pay sahibi bilinmez ancak günümüzde depresyon, çocukları da etkilemeye başladı. Birden çok sebebe bağlı olarak gelişen çocukluk çağındaki depresyon, 12 yaşın altındaki çoğu çocukta görülüyor. Ebeveynler, evlatlarının bazı davranışlarına bakarak bu durumu rahatlıkla fark edebilir.

Sağlık 21.02.2023, 17:40
Abone ol
Çocuk deyip geçmeyin! 12 yaşın altındakilerde depresyon görülme sıklığı artış gösteriyor

Çocuğunuzda sizi endişelendiren değişiklikler fark ediyor musunuz? Depresyon, yoğun bir umutsuzluk, üzüntü ve özgüven eksikliği gibi...

ÇOCUKLAR NEDEN DEPRESYONA GİRER?

Depresyonun nedenleri birden çok. Sevilen birinin kaybı, hastalık, stres, doğal afetlerle ilgili izledikleri veya tanık oldukları görüntüler, ailevi sorunlar ve okuldaki sıkıntılar gibi birçok faktör buna yol açabilir. Bazı çocuklar diğerlerine göre zorluklara karşı daha dirençli. Ancak bazıları depresyon yaşayabiliyor.

1980'lerin başında birçok psikiyatr, çocukların duygusal olgunluktan yoksun oldukları için depresyon geliştiremeyeceklerine inanıyordu. Ancak aslında 12 yaşın altındaki çocukların en az yüzde ikisi, majör depresyon yaşıyor ve ergenlikte bu oran yüzde beşe çıkıyor.

ÇOCUKLARDA DEPRESYON BELİRTİLERİ NELERDİR?

Depresyonla ilişkili, tanımlanması zor olabilen birçok semptom var. 

  • Uzun süre mutsuzluk. 
  • Baş ağrıları, karın ağrıları, yorgunluk hissi ve bariz bir nedeni yokmuş gibi görünen diğer belirsiz fiziksel şikayetler.
  • İyi uyuyamayarak uzun süre yatakta kalmak ve sabah erken kalkmak.
  • Okulda iyi performans göstermemek.
  • Ağırlıkta önemli değişiklikler.
  • Sessiz, somurtkan ve içine kapanıklık.
  • En sevdiği eğlencelere karşı ilgi kaybı.
  • Düşük benlik saygısı veya değersizlik duyguları.
  • İntihara meyilli ruh hali.

Çocuklarda depresyonu tanımak her zaman kolay değildir çünkü onlar duygularını daha az ifade edebilirler ve genellikle daha doğal bir şekilde tepki verme eğilimindedirler.

UZUN SÜRÜYORSA UZMAN YARDIMI GEREKİR

Çocuğunuzla ilgili endişeleriniz varsa ve özellikle üç ila dört haftadan uzun süredir semptomlarınız varsa, bir pedagogla konuşmalısınız. Teşhis genellikle tıbbi öykü ve semptomlara göre konur, bu nedenle doktorunuz çocukla konuşmalı ve daha fazla bilgi için çocuğunuzun arkadaşlarıyla da konuşmalı. Çocuklar genellikle tedaviye oldukça hızlı yanıt verir. Antidepresanlar nadiren verilir, ancak bazı durumlarda yardımcı olabilir. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!