Çocuğunuza yedirmeden 1 kez daha düşünün! Avrupa'da büyük felakete yol açtı! Türkiye'ye de geliyor

Avrupa'da yumurta şeklindeki Kinder Sürpriz çikolatalarının toplatılmasına karar verildi. Nedeni ise o çikolatalardan çıktığı sanılan Salmonella bakterisi. 125 zehirlenme vakası bu kapsamda inceleniyor.

Sağlık 06.04.2022, 15:49 06.04.2022, 15:58
Abone ol
Çocuğunuza yedirmeden 1 kez daha düşünün! Avrupa'da büyük felakete yol açtı! Türkiye'ye de geliyor

Gıda güvenliği yetkililerine göre, salmonella kaynaklı zehirlenme vakaları Belçika'daki bir Ferrero fabrikasından kaynaklı. 

İŞLEMLER SÜRÜYOR

AB sözcüsü Stefan De Keersmaecker, basına yaptığı açıklamada, komisyonun bazı AB ülkeler ile Birleşik Krallık'ta devam eden Salmonella Typhimurium salgınını yakından takip ettiğini belirtti. De Keersmaecker, şüphelenilen ürünlerin toplatılmasıyla ilgili işlemlerin sürdüğünü söyledi.

BAZI KİNDER SURPRİSE ÜRÜNLERİNİN GERİ ÇAĞRILMASI İSTENDİ

Politico'ya konuşan De Keersmaecker, "Epidemiyolojik ve analitik kanıtlar, Arlon'da (Belçika) çikolata ürünleri üreten bir kuruluşa işaret ediyor" dedi. Euronews'in haberine göre, Salmonella vakaları şu ana kadar Fransa, Almanya, Hollanda, Belçika, İrlanda ve İsveç'te görülmüş durumda. İngiltere Gıda Standartları Kurumu ise salmonella salgını ile Ferrero arasında doğrudan bağlantı kurarak, şirketten bazı Kinder Surprise ürünlerini geri çağırmasını istedi.

SALGIN NEDENİYLE ŞU ANDA CAN KAYBI YOK

Ferrero'dan yapılan açıklamada, Fransa'da raflarda yer alan Belçika'da üretilmiş tonlarca Kinder çikolata ürününün "salmonella vakalarıyla" muhtemel bağlantısı nedeniyle geri çağrıldığı belirtildi. Geri çağrılan ürünler arasında Kinder Sürpriz yumurtaları, Schoko-Bons ve küçük yumurtalar ile diğer bazı Kinder çikolatalar yer alıyor. Salgın nedeniyle şu ana kadar herhangi bir can kaybı bildirilmedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!