banner2

Çocuğunu seven buna dikkat etsin! Yetişkinlikte kalp krizi ve felç geçirme riskleri artıyor

Hava kirliliği tüm insanların sağlığı ile oynuyor. Ancak bu durumdan en çok, küçücük ciğerlere sahip olan çocuklar etkileniyor. 15 bin çocuğun incelendiği araştırma, araba egzozu ve odun sobasından çıkan zararlı havanın çocukların kan basıncını yükselttiğini gösteriyor. Söz konusu verilere göre bu çocukların yetişkinlikte yüksek tansiyon, kalp krizi ve felç kalma riski bir hayli fazla.

Sağlık 22.11.2022, 10:45 22.11.2022, 11:27
Abone ol
Çocuğunu seven buna dikkat etsin! Yetişkinlikte kalp krizi ve felç geçirme riskleri artıyor

İngiltere'den bilim adamları hava kirliliğinin çocuklar üzerinde nasıl bir etki yarattığını ortaya koyan bir araştırma yaptı.

10 ila 19 yaşları arasındaki yaklaşık 15.000 çocuğu içeren sekiz çalışma incelendi. Uzmanlar, çocukların araba egzozunda bulunan küçük "Partiküler Madde 2.5" parçacıklarının ve araba lastikleri ile odun sobalarının yaydığı PM10 parçacıklarının neden olduğu kirliliğe maruz kalma durumlarına baktı. 

HAVA KİRLİLİĞİ ÇOCUKLARIN KAN BASINCINI YÜKSELTİYOR

12 yaşında solunarak akciğerlere ulaşan daha yüksek PM2.5 ve PM10 seviyelerine uzun süre maruz kalan çocukların kan basıncı önemli ölçüde daha yüksekti. Fazla kilolu ve obez olan çocuklarda ise, daha yüksek seviyelerde ozon kirliliğine ve kömür yakılmasıyla üretilen kükürt dioksite maruz kalmak, normal kilolu çocuklara kıyasla kan basıncındaki artışı neredeyse iki katına çıkardı.

KALP KRİZİ VE FELÇ RİSKİ ARTIYOR

Bulgular, kirli bölgelerde yaşayan çocukların hayatlarının ilerleyen dönemlerinde yüksek tansiyon geliştirerek onları kalp problemleri ve felç riskine soktuğunu gösteriyor. Çünkü derinlemesine solunan hava kirliliği partikülleri kan dolaşımına girerek kan damarlarına zarar verebilir. Kan damarları sertleşir ve daha az esnek hale gelir, bu nedenle kalbin kan basıncını artırarak kanı damarlardan daha hızlı pompalaması gerekir.

Uzmanlar, çocukların araba egzozlarıyla dolu olan trafik yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde bulunmamaları yönünde ebeveynleri uyarıyor. Her fırsatta ormanlık alanlara gidilmesi yönünde tavsiyelerde bulunan araştırmacılar, çevrenin daha çok yeşillendirilmesi gerektiğini söylüyor. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!