banner2

"Çocuğumun tabanı düz, ne yapmalıyım?" Tabanda kemer olmaması tehlikeli mi?

Çocukların ayak tabanlarının düz olması bazı anne babaları çok endişelendirse de aslında bu kendi kendine düzelen anatomik bir durum. Eskiden bu sorunu çözmek için kullanılan özel ayakkabılara artık ihtiyaç bile duyulmuyor. Ancak yine de ebeveynlerin kendi yapabilecekleri bazı uygulamalar var.

Sağlık 27.11.2022, 13:02
Abone ol
"Çocuğumun tabanı düz, ne yapmalıyım?" Tabanda kemer olmaması tehlikeli mi?

Çocuğun bazen yürümesini veya koşmasını bile zorlaştırabilen ayak tabanının düz olması, çok da abartılacak boyutta bir sorun teşkil etmiyor. Çoğu zaman kendi kendine düzelen anatomik bir problem olan bu durum, herhangi bir soruna neden olmuyor. 

DÜZ TABAN İÇİN AYAKKABIYA GEREK YOK

Geçmişte çocuk doktorları, çocukların küçük düztabanları olsa bile ayaktaki kemerin oluşmasına yardımcı olacak özel anatomik ayakkabılar giymelerini önerirdi. Ama şimdi böyle bir şey gerekli bile görülmüyor. Günümüzde sadece nadir ve ciddi vakalarda, doktorlar ve pediatrik ortopedistler bu tür ayakkabıların giyilmesini öneriyor. 

3 yaşına kadar çocuğun ayak tabanındaki kemer oradaki kas dokuları hala çok gevşek olduğu için oluşmamış durumda oluyor. Bazı çocuklarda kemer, sonraki 7 yıl boyunca 10 yaşına kadar oluşuyor. 

Çocuk doktorları, çocuğu muayene ederek düztaban olup olmadığını bize söyleyecek olan kişidir. Bununla birlikte, ebeveynlerin bir sorun olup olmadığını kendi gözleriyle görmeleri ve çocuk doktorunun dikkatine sunmaları için yapabilecekleri bazı basit uygulamalar da var.

EBEVEYNLER NASIL ANLAYACAK?

Yazın kumsalda çouğun ayağında bir kemer olup olmadığını anlamak için ayağının izini gözlemleyin. Ayrıca çocuğunuz koşarken veya spor yaparken ayağının veya topuğunun ağrıdığını söylerse onu dinleyin. Sonunda ondan çıplak ayakla parmak uçlarında durmasını isteyin. Ardından, çocuk tekrar çıplak ayakla tabana basar basmaz kemerin görünüp görünmediğini ve kaybolup kaybolmadığını izleyin.

Doktorunuz çocuğun özel ayakkabılar giymemesi gerektiğini söylediyse de siz bu konuda bazı yöntemler deneyebilirsiniz. 

TABANDAKİ DÜZLÜĞE KARŞI NE YAPMALI?

  • Çocuğun ayak kemerini hafifçe yukarıda tutmak için ayakkabısının iç kısmında silikon destekler bulundurun. 
  • Özellikle yaz aylarında çocuklarınızın ev içinde veya engebeli ve sert yüzeylerde çıplak ayakla dolaşmasına izin verin ki ayak tabanlarındaki kaslar sertleşsin ve denge duyusu daha iyi olsun.
  • Her zaman kaliteli ayakkabılar giydirin.
     

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!