banner2

"Çocuğumda dikkat dağınıklığı mı var?" Telefon ve tablet, dikkat eksikliğinin ilk sebeplerinden...

Çocuklarda en çok görülen rahatsızlıklardan biri dikkat dağınıklığı. Günlük hayatta istenmeyen sonuçlarla karşılaşılmasına yol açan dikkat eksikliğinin önüne geçmek için farklı yöntemler var. Uzmanlar bu tarz çocuklara sorumluluk verilmesini öneriyor. Telefon ve tabletle araya mesafe konulması da bu noktada yapılabilecek en önemli şey...

Sağlık 29.06.2022, 11:56 29.06.2022, 12:05
Abone ol
"Çocuğumda dikkat dağınıklığı mı var?" Telefon ve tablet, dikkat eksikliğinin ilk sebeplerinden...

Çocuklarda dikkat dağınıklığı nedenleri nelerdir? Dikkat eksikliği nasıl tedavi edilir? İşte cevaplar...

Çoğunlukla anne babanın fark ettiği dikkat eksikliği, çocuğun yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. Dinlediğini anlamayan, konulara ve sorumluluklarına konsantre olamayan çocuk hayata karşı zorluk çekmeye başlıyor. Bunun oluşmasında birçok faktör etkili. En temel sebeplerinden bir tanesi genetik durum. Anne ya da babada dikkat eksikliği varsa; çocukta olma ihtimali de yüksek.

ENFEKSİYONLAR DİKKAT DAĞINIKLIĞINI TETİKLİYOR

Doğum esnasında beynin dopamin sistemindeki bazı işlevlerin bozukluğu durumlarında da dikkat eksikliği görülebilir. Yine doğum sırasında beynin bir bölümünde meydana gelen çok küçük bir zarar bile bazı fonksiyonların yanlış işlemesine ve dikkat eksikliğine neden olabilir. Geçirilmiş olan enfeksiyonlar, beyin civarında oluşan tümörler de yine dikkat eksikliğini beraberinde getirebilir. Bazı psikolojik sorunlar da, yapılan iş üzerine dikkatin verilmesine engel olabilir. 

ÇOCUK DİNLEMEKTE GÜÇLÜK ÇEKER

Çocuk ayrıntıları fark edemiyor, ödevlerinde ve yaptığı etkinliklerde basit hatalar yapıyorsa, çocukla iletişim halindeyken sizi dinlemekte güçlük çekiyorsa, art arda verilen basit işleri yapmakta güçlük çekiyorsa, zihnini yoracak işlemler yapmaktan kaçınıyorsa, eşyalarını düzenli olarak kaybediyorsa, unutkanlıkları fazlalaşmışsa, yapması gereken işe başlamakta zorlanıyorsa, çok çabuk sıkılıyor ve başladığı işi yarım bırakıyorsa, dikkat eksikliğinden söz edilebilir.

TABLET VE TELEFONLA ARAYA MESAFE KONULMALI

Çocuğunuzdaki dikkat dağınıklığının önüne geçmek için tablet, telefon, bilgisayar gibi elektronik eşyalar ile geçireceği zamana sınırlama getirebilirsiniz. Yaptığı herhangi bir işi bitirmesi ve sonunu getirmesi için onu yüreklendirebilirsiniz, dikkatini canlı tutacak aktiviteler yaptırabilirsiniz. Bunun dışında sağlıklı beslenme , düzenli uyku alışkanlığı edindirmek, spor veya fiziksel aktivitelere yönlendirmek de dikkat eksikliğini azaltmada bir hayli etkili.

TEDAVİDE İLAÇ DA KULLANILABİLİR

İleri düzeyde bir dikkat dağınıklığı varsa ve bir uzmana başvurulduysa tedavi yöntemi belirlenirken; yaş, cinsiyet ve hastalığın derecesi önem arz etmektedir. Bununla beraber hiperaktivite ile beraber bulunan dikkat dağınıklıkları için daha farklı yöntemler uygulanabilir. Tedavi yöntemlerinden biri de ilaçlar. Kısa, orta ve uzun dönem olmak üzere, üç kategoride ilaç tedavisi toplanabilir. Daha net bir teşhis için, hastanın doktorla birkaç kez görüşmesi gerekebilir
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!