banner2

Cilt rengi nasıl açılır? Bu sebzeleri kullanarak cilt renginizi 1-2 ton açabilirsiniz!

Cilt renginin özellikle yaz aylarında kararmasından muzdaripseniz hemen renk açıcı kremlere başvurmayın. Evde yapabileceğiniz bazı doğal uygulamalarla uzun vadede etkili sonuçlar alabilirsiniz. Limon, patates ve salatalık emrinize amade...

Sağlık 28.06.2022, 10:51
Abone ol
Cilt rengi nasıl açılır? Bu sebzeleri kullanarak cilt renginizi 1-2 ton açabilirsiniz!

Cilt rengi nasıl açılır? Cilt rengini açan doğal malzemeler neler? İşte cevaplar...

Ciltteki koyuluk kimi zaman kadınları rahatsız edebiliyor. Cilt rengini açmak için piyasada bazı kremler var ancak "ben doğal ürünleri kullanmak istiyorum" diyenler için de bazı çözümler var elbette. Limon ve patates içeriğindeki maddeler sayesinde size uzun vadede yarar sağlayabilir.

Bu tarz uygulamalardan önce ise dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Örneğin kendinizi güneşten korumak. Cildin koyulaşmasının ve renginin bozulmasının nedeni, çoğu zaman güneşin morötesi ışınlarına maruz kalmak. Eğer cildinizin daha açık renk olmasını istiyorsanız dışarıya çıkmamak, cildinizin mümkün olduğunca açık renk kalmasını sağlayacaktır. Bu mümkün olmadığında cildinizi minimum 30 güneş koruma faktörlü bir güneş kremiyle koruyabilirsiniz. Dışarıdayken yüzünüzü korumak için şapka takmak da etkili bir çözüm. 

HAFTADA BİRKAÇ KEZ PEELING 

Cildinize haftada birkaç kez peeling yapın. Elle peeling yapmak, cilt rengini açmak için gerçekten işe yarayabilir çünkü bu işlem, ölü deri hücrelerini temizler. Peeling’in yalnızca hâlihazırdaki cilt renginin normal cilt renginden koyu olması durumunda işe yarayacağını aklınızda bulundurun çünkü peeling, güneşin etkileyemediği, alttaki taze deriyi ortaya çıkarır.

LİMON SUYUYLA CİLT RENGİNİZİ AÇABİLİRSİNİZ

Gelelim doğal ürünlerle yapabiileceğiniz uygulamalara... Limon suyuyla cildinizi yıkayabilirsiniz. Limon suyu, güçlü bir renk açıcıdır çünkü doğal soyucu görevi gören alfa hidroksi asitler içerir; bunlar, cildin yüzeydeki katmanını soyarak alttaki daha açık renk cildi ortaya çıkarır. Limon suyundaki sitrik asit de hafif bir ağartıcı etki yaratır. 

Yarım limonu sıkın ve aynı miktarda su ekleyin. Cildinizi tahriş etmemesi ya da çok yapışkan olmaması için yarı yarıya seyreltmeniz iyi olur.
Pamuğu karışıma batırın ve yüzünüze, boynunuza, göğsünüze, kollarınıza ve cildinzin daha açık renk olmasını istediğiniz diğer yerlerine sürün.
Bunu cildinizde 20 dakika bekletin, sonra da ılık suyla durulayın. Kurulama işleminin ardından nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin.

PATATES, DOMATES VE SALATALIK DA RENK AÇAR

Çiğ patatesin hafif renk açıcı özellikleri olduğuna inanılır çünkü yüksek miktarda C vitamini içerir. Patatesiniz yoksa C vitamini bakımından zengin olan, domates ve salatalık gibi diğer sebzeler de işe yarayabilir. Patatesi doğrudan cildinize sürerek daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. 

ZERDEÇALLI MACUN TARİFİ

Yüzyıllardır cilt rengini açmak için kullanılan bir Hint baharatı olan zerdeçal da işinize yarayabilir. Bu baharatın cilde koyu rengini veren melanin üretimini engellediğine inanılır. Zerdeçalı yeterince zeytinyağıyla karıştırıp macun yapın. Cildinize sürün ve aydınlatmak istediğiniz yerlere ince bir tabaka halinde yayın. 20 dakika bekletin, sonra da ılık suyla durulayın.

ALOE VERA CİLDİ AYDINLATIYOR

Saf aloe vera kullanın. Bu rahatlatıcı madde içinde, deri hücrelerinin üst katmanını soyarak cildi nazikçe aydınlatan, antrakinon adlı bir bileşim bulunuyor. Aloe verayı cildinizin her yerine bolca sürün. Kuruyup cildiniz tarafından emilmesi için 20 dakika bekleyin. Durulayabilirsiniz ya da gününüze bu şekilde devam edebilirsiniz. 

Doğal yollarla cilt rengini açmanın yavaş olduğunu düşünüyorsanız hidrokinon içeren renk açıcı bir krem kullanın. Tabi bir dermatoloğa danışmakta fayda var. Bunun yanı sıra cildinizin pürüzsüz ve güzel kalması için her gün nemlendirici losyon sürün. Ve tabiki her gün bol su için!

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!