banner2

Cilt kanserinden koruyan en etkili vitamin! Gıdalardan mı almalı yoksa takviye olarak mı?

Halk arasında belki de en az önemsenen cilt kanseri aslında son yıllarda sayısı oldukça artan bir hastalık. Bunda güneş ışınlarının yanı sıra beslenme de etkili. Yapılan araştırmalara göre özellikle A vitamini bu hastalıktan koruyucu etkiye sahip. Peki bu vitaminden en yüksek düzeyde faydalanmak için nasıl tüketmek gerekiyor? Gıda yoluyla mı yoksa takviyelerle mi?

Sağlık 21.09.2023, 15:23
Abone ol

Son yıllarda cilt kanseri vakaları artış göstermiş durumda. Bunda güneşe çıkarken gerekli önlemlerin alınmaması ve cilt rengini etkileyen kişisel bakım cihazlarına maruz kalma gibi faktörler etkili. Yapılan araştırmalara göre beslenme de en az adı geçen noktalar kadar önem taşıyor. 

A VİTAMİNİ ALIMI CİLT KANSERİNDE KORUYOR

Araştırma verilerine göre, A vitamini açısından zengin bir diyetle beslenenlerin, orta miktarda A vitamini tüketen veya takviye alan kişilere kıyasla cilt kanseri riski daha düşük. Çalışmanın sonuçları, A vitamini açısından zengin bir diyetin benimsenmesinin, en yaygın ikinci kanser türü olan skuamöz hücreli karsinomun ortaya çıkma olasılığını azalttığını gösterdi. 

Dermatolog Eunyoung Cho ve ekibi iki boylamsal çalışmanın katılımcılarında diyet ve cilt kanseri arasındaki ilişkiyi araştırdı. İlkinde 1984-2012 yılları arasında 121.700 kadın gözlemlenirken, ikincisinde 1986-2012 yılları arasında 51.529 erkek gözlemlendi.

Toplam katılımcıların 123.000'i, cilt kanseri için bir risk faktörü olarak kabul edilen beyaz tenliydi ve daha önce bu hastalıkla ilgili bir geçmişi yoktu; diyetleriyle ilgili periyodik raporları doldurdular. Araştırmanın başlamasından sonraki 24 ila 26 yıl içinde 3.978 yeni skuamöz hücreli karsinom vakası kaydedildi.

RİSK YÜZDE 17 AZALIYOR

Araştırmacılar katılımcıları A vitamini alım düzeylerine göre 5 kategoriye ayırdı ve en yüksek kategoridekilerin cilt kanserine yakalanma olasılığının, en düşük A vitamini alımı kategorisindekilere göre yüzde 17 daha az olduğunu buldu. 

GIDALAR MI ETKİLİ YOKSA TAKVİYELER Mİ?

A vitamininin cilt kanseri üzerindeki önleyici etkisi, kaynağı meyve ve sebzeler olduğunda ortaya çıkıyor. Takviyelerden veya hayvansal kaynaklardan geldiğinde ise durum böyle değil. Takviyelerden veya hayvansal gıdalardan kaynaklarından aşırı A vitamini alımı mide bulantısına, osteoporoz ve kırık riskinin artmasına neden olabiliyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!