Cilt kanseri nedir? Cilt kanseri belirtileri nelerdir?

Toplum içinde sık görülen kanser türlerinden biri cilt kanseri. Cildin en üst, orta ve cilde rengini veren bölümlerinde görülebilen bu hastalık, kanamalı, kabuklu lezyonların görülmesi ve benlerin sayısındaki artışla kendisini belli ediyor. Tedavi şekli kanserin türüne, büyüme evresine ve bulunduğu bölgeye göre farklılık gösteriyor.

Sağlık 09.08.2022, 14:51
Cilt kanseri nedir? Cilt kanseri belirtileri nelerdir?

Cilt kanseri nedir? Cilt kanseri türleri nelerdir? Cilt kanseri neden olur? Cilt kanseri belirtileri nelerdir? Cilt kanseri nasıl tedavi edilir? İşte cevaplar...

Ciltte benlerin sayısı ve boyutunun artması, ciltte kahverengi veya kırmızı lekelerin görülmesi ile kendini belli eden cilt kanseri, ne yazık ki sık görünen hastalıklardan biri. 

ULTRAVİYOLE IŞIĞA MARUZ KALMA EN BÜYÜK SEBEP

Deri hücrelerinin DNA’sında hatalar meydana gelmesiyle oluşan bu kanser türü, güneş ışığından kaynaklanan ultraviyole ışık maruziyeti sonucu ortaya çıkıyor. Bunun dışında bronzlaşma kabinlerinin kullanımı, olağandışı yüksek X-ışınlarına maruz kalınmas ve bazı kimyasallar cilt kanserine sebep olabiliyor.

Hastalık çilli, açık tenli ya da kızıl saçlı bir görünüme sahip olanlarda daha çok görülen bu hastalığın 3 türü var. 

EN ÜST KATMANDA BAZAL HÜCRELİ KANSER OLUŞUYOR

İlki ciltte en üst katmanda yer alan epidermisin bazal hücrelerinde görülebilen Bazal Hücreli Kanser. Bu, vücudun güneşe maruz kalan bölümlerinde daha çok ortaya çıkıyor. Hastalık belirtileri arasında parlak kabarıklık, açık yaralar ve kırmızı lekeler bulunuyor.

DIŞ VE ORTA KATMANDA SKUAMÖZ HÜCRELİ KANSER

Cildin dış ve orta katmanlarında bulunan skuamöz hücrelerinde gelişen Skuamöz Hücreli Kanser ise solaryum gibi makineler veya güneş ışınlarına sıklıkla maruz kalınması durumunda boyun, saç derisi ve ellerde görülüyor. Skuamöz hücreli kanserin belirtileri, vücudun güneşle temas etmeyen yerlerinde görülebiliyor. Lenf bezlerine ve iç organlarına yayılabildiğinden, erken tedavisi  önem taşıyor.

MELANOM EN TEHLİKELİ CİLT KANSERİ TÜRÜ

Melanom ise görülme oranı az olsa da deri kanserleri içinde en tehlikeli olanı.  Cilde rengini veren Melanosit hücrelerinin kötü huylu olarak çoğalması “melanom” olarak adlandırılır. Erken teşhis edilememesi durumunda diğer organlara yayılır. Genellikle siyah veya kahverengi lekeler şeklinde görülen melanom, pembemsi veya mavi lekeler şeklinde de görülebilir. 

İYİLEŞMEYEN YARALAR VARSA DİKKAT!

Kişinin vücudunda tekrarlayan ve iyileşmeyen yaralar varsa, ciltte kahverengi, kırmızı, mavi, küçük ya da kabarık renkte lezyonlar oluşmuşsa, kanamalı ve kabuklu lezyonlar görülüyorsa, benlerin sayısında ve boyutunda artışlar varsa, benlerin kenarları düzensiz, asimetrik, girintili çıkıntılı ise, kırmızı ya da renksiz yumrular oluşmuşsa cilt kanserinin varlığından bahsedilebilir. 

Tanıda benleri 10-20 kat büyüterek gösteren, özellikle pigmentli olan benlerin cilt kanserlerinden ayırımı yapılabilen Dermoskopi yöntemi kullanılır. Vücutta görülen lezyon veya benler klinik ve dermoskopik olarak incelendikten sonra gerektiğinde deri biyopsisine de başvurulabilir. Biyopside lezyon veya benden parça alınarak kanserli bir hücre olup olmadığı kontrol edilir. 

TEDAVİ KANSER TÜRÜNE GÖRE DEĞİŞİYOR

Tedavi ise kanserin türüne, büyüme evresine ve bulunduğu bölgeye göre farklılık gösterir. Eksizyonel Cerrahi, Küretaj ve Elektrokoter, Kriyoterapi, Fotodinamik gibi yöntemler tercih edilebilir. Kanser hücresi, cerrahi olarak çıkarılabilmesi mümkün olmayacak kadar genişlemişse radyoterapi ve kemoterapi gibi diğer yöntemlere başvurulur. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!