Cilt bakımınızı süt ile yapın! Sağlık için sayısız faydası olan süt aynı zamanda en ucuz cilt bakım ürünü!

Çocukların severek tükettiği bir içecek olan süt, sağlık için çok faydalı. İçerisinde bulunan A,B,D vitamini, kalsiyum, magnezyum, selenyum, biyotin ve protein sayesinde fiziki gelişime katkı sağlarken barındırdığı hidroksi asit ile cildi güzelleştiriyor. Peki cilt bakımında süt nasıl kullanılmalı?

Sağlık 18.08.2022, 16:13
Cilt bakımınızı süt ile yapın! Sağlık için sayısız faydası olan süt aynı zamanda en ucuz cilt bakım ürünü!

Sütün cilt için faydaları nelerdir? Cilt bakımında süt nasıl kullanılmalı? İşte cevaplar...

Süt hem çocukların hem yetişkinlerin severek tükettiği içeceklerden. Sağğlık üzerinde sayısız faydası olan bu içecek A, B,D vitamini, kalsiyum, magnezyum, selenyum, biyotin ve protein yönünden zengin. En bilinen faydası kemik gelişimine sağladığı olumlu katkı olsa da içerisindeki hidroksi asit sayesinde cilt bakımında da oldukça etkili. 

YÜZÜNÜZÜ SÜTLE TEMİZLEYİN

Sütü yüz temizliğinde kullanabilirsiniz. Bunun için bir kase içerisine 2-3 yemek kaşığı süt koyun. Bir parça pamuğu sütün içine batırın ve cildi güzelce silin. Ardından yüzünüzü soğuk su ile yıkayın. 

CİLDİNİZİ NEMLENDİRİN

Kuru cildi nemlendirmek için de bu içeceği kullanabilmeniz mümkün. Kap içerisine 4-5 yemek kaşığı soğuk süt koyun. Bir parça pamuğu soğuk sütün içerisine batırın. Sütün tamamını pamuk yardımıyla cilde sürün. 15 dakika bekletin ve soğuk su ile durulayın.

SİVİLCELERE SÜT İLE SON VERİN

Ciltteki sivilceleri gidermek için ise bir kabın içerisine 1 tatlı kaşığı süt, 1 tatlı kaşığı maden suyu ve 3-4 damla kadar limon damlatın ve kaşık yardımıyla karıştırın. Bir parça pamuğu, kasenin içerisine batırın ve cilde sürün. Sütü, cilt üzerinde 20-25 dakika bekletin, ardından soğuk su ile yıkayın. 

SÜT, YÜZÜ BEYAZLATIR

Yüzü beyazlatma ve ciltteki ölü hücreleri arındırma özelliğine sahip olan süt, yüze canlılık ve beyazlık kazandırır. Yüzü ölü hücrelerden arındırır, daha aydınlık ve bakımlı bir cilt görünümüne kavuşturur.

YÜZE NEM KAZANDIRIR

Süt, Kuru cilde sahip olanların cildini onarır ve hücrelerini yeniler. Yüze nem ve ışıltı katarak daha canlı bir cilde canlılık kazandırır.

KIRIŞIKLIKLARI GİDERİR

Süt içerdiği zengin besinler sayesinde yüzdeki ince kırışıklıkların görünümün azaltır. Yaşlanmayı geciktirerek, yüzü kırışıklıklara karşı korur.

ŞEKERLE KARIŞTIRINCA PEELING ETKİSİ YAPAR

Şeker ile birlikte karıştırılıp yüze uygulandığında, yüzün parlamasını sağlar. Şeker peeling etkisi ile yüzü derinlemesine temizlerken süt ise yüzün parlamasını sağlar.

SİVİLCE VE SİYAH NOKTALARA SON

İçerdiği hidroksi asit sayesinde yüzdeki ölü derilerin temizlenmesine yardımcı olan süt, yüzde sivilce oluşumunun önüne geçer. Yüzün siyah noktalardan arınmasında da etkilidir. Burun, alın, çene ve yanaklardaki siyah noktaların giderilmesine yardımcı olur.

SÜT, CİLT LEKELERİNİ YOK EDER

Süt ile ciltteki lekelerden kurtulmak da mümkün. Güneş lekesi, sivilce lekesi gibi lekelerin geçmesini sağlayan süt, aynı zamanda güneş yanığının verdiği acıyı da hafifletir. 

CİLT RENGİNİ EŞİTLER

Cilde sürülen süt, renk tonunun açılmasını ve yüzün her tarafının eşit renk tonunda olmasını da sağlar. Aynı zamanda cildin renklenmesini ve daha canlı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!