banner2

Cilt bakım rutinini değiştirme vakti! Sonbaharda cilt bakımı nasıl olmalı? Güneş kremlerine gerek var mı?

Kavurucu yaz sıcakları, yerini serin güz mevsimine bırakmaya başlıyor. Özellikle akşam ve gece saatlerinde serin havalardan korunmak için yanımızda ince hırkalar taşımaya başladık. Peki cildimizi değişen hava şartlarına karşı nasıl koruyacağız? İşte cevabı.

Sağlık 22.09.2023, 09:58 22.09.2023, 10:32
Abone ol

Yaz aylarında sıcak hava ve neme alışan cilt, sonbahara girdiğimiz şu günlerde büyük bir değişime maruz kalacak. Daha serin ve kuru havaları beraberinde getiren güz mevsiminde cilt bu süreçte kuruyabilir, kırılgan olabilir ve hassaslaşır. Tabi bu noktada cildi korumak için alınabilecek bazı önlemler de mevcut. 

GÜÇLÜ BİR NEMLENDİRİCİ LAZIM

Yazdan kışa geçiş döneminde değişen çevresel etkenlere adapte olmaya çalışan cilt, kuvvetli bir nemlendiriciye ihtiyaç duyar. Tabi bu nemlendiricinin içinde mutlaka cilt bariyerini güçlendiren seramid ile nemi cildine hapsetmeye yarayan hyaluronik asit bulunmalı.

VÜCUT LOSYONU KURULUĞU YOK EDER

Genellikle ihmal edilse de, özellikle kollar ve bacaklarda görülen kuruluk ve kaşıntı gibi problemlere karşı vücut losyonu kullanılmalı. Bu ürünlerle dış cilt tabakanın yumuşaması ve pürüzsüzleşmesi sağlanabilir. 

ESNEKLİK ARTIRICI ÜRÜNLER KULLANILMALI

Sıcaklığın düştüğü ve nemin önemli ölçüde azaldığı bu dönemde ortaya çıkan kızarıklık, kaşıntı, kuruluk gibi belirtilere karşı elastin ve kolajen gibi esneklik artırıcı ürünler kullanılmalı. Doğal aloe vera jeli bu konuda ilk akla gelen ürünlerden olabilir. 

DUDAKLAR UNUTULMASIN...

Özellikle soğuk kış aylarında sıkça kullanılsa da dudak nemlendiricileri geçiş dönemi için de tercih edilmesi gereken ürünlerden. Dudaklarında kuruma, çatlama ve soyulmalar oluşmasını engellemek için dudak kremi veya besleyici bir dudak balmı tercih edilebilir. 

GÜNEŞ KREMLERİNİ RAFA KALDIRMAYIN

Sadece yaz mevsiminde kullansak da güneş koruyucu ürünleri sonbaharda da kullanmak gerekiyor. 

DOĞAL YAĞLARI BAKIM RUTİNİNE EKLEYİN

Vücut, saç ve tırnak bakımında zengin kimyasal içerikleri ile ön plana çıkan doğal yağlar bakım rutinine dahil edilmeli. Çay ağacı, kayısı çekirdeği ve argan yağı gibi yağlar, cilt gözeneklerini tıkamaz ancak hindistan cevizi yağı ve avokado yağı gibi daha ağır yapılı yağlar yüzde sivilce oluşumuna sebep olabilir.

BOL SU İÇMEYİ İHMAL ETMEYİN

Tabi her mevsimde olduğu gibi bu dönemde de cilt bakımını bol su içerek desteklemek, cildin ihtiyacı olan nemi içten kazanmasına yardımcı olur. Bu sebeple düzenli su içme alışkanlığı kazanmak çok büyük önem taşıyor.

VİTAMİN TAKVİYELERİ CİLDİ KORUYOR

Mevsimsel geçiş döneminde vücudun direncini de artıracak olan C vitamini, cildin yenilenmesine ve güçlenmesine yardımcı olur. Bunun yanında A vitamini ve B2 vitaminleri cildin korunmasını desteklerken E vitamini ise kırışıklıklar üzerinde etkilidir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!