banner2

Cildinize bu dönemlerde daha çok özen gösterin! Regl döneminde cilt bakımı nasıl olmalı?

Regl döneminde cilt bakımı nasıl olmalı? Hormonların etkisiyle değişen cilt yapısına uygun bakımlar yapılmalı! Hem ruh hem beden hem de cilt, regl döneminde adeta başkalaşım geçiriyor. Dönemsel yağlanma ve kurulukların yaşandığı, ciltte lekelerin oluştuğu regl sürecinde mutlaka uygun bakımlar yapılmalı. Kağıt maskeler bu dönemde yapılan cilt bakımının en büyük yardımcısı...

Sağlık 27.11.2022, 14:03
Abone ol
Cildinize bu dönemlerde daha çok özen gösterin! Regl döneminde cilt bakımı nasıl olmalı?

Kadınlar hormonlar sebebiyle her ay adeta dört mevsimi birden yaşıyor. Regl öncesi sendromu, regl iken duygusal ruh hali, yumurtlama stresi gibi. Tabi ruh halini bile böyle etkileyen kadınsal döngü, cildi de büyük bir değişime uğratıyor. 

Tüm bunların yaşanma sebebi östrojen hormonu. Bu hormon yeni yumurta üretmek ve rahim zarını kalınlaştırmak için artmaya başladıkça gözeneklerin boyutu küçülüyor ve cilt kolajen üretmeye başlıyor. 

FOLİKÜLER AŞAMADA SİVİLCELENME ARTIYOR

Regl döneminden hemen önce aynaya baktığızda cildinizin ışıl ışıl parladığını görürsünüz. Foliküler aşama adı verilen bu dönemde cilt biraz daha yağlı hale gelir ve yüzde sivilceler çıkmaya başlar. Bu sebeple özellike foliküler dönemde yağlı cilt ürünleri kullanılmamalı. 

YUMURTLAMA DÖNEMİNDE CİLT YAĞLANIYOR

Östrojen düzeyinin yüksek olduğu yumurtlama döneminde de cilt yağlanır, leke, sivilce ve siyah noktalar ortaya çıkar. Bu dönemde cildin temizliğine dikkat etmek gerekir. 

LUTEAL AŞAMADA EŞİT OLMAYAN CİLT TONLARI GÖRÜLÜR

Adet öncesi semptomlar başların başladığı PMS aşamasında da cilt lekelenmeye, yağlanmaya, kurumaya, eşit olmayan cilt tonlarının ortaya çıkmasına ve sivilcelerin artmasına müsait olur. Bu dönemde elinizin altında mutlaka bir nemlendirici bulundurun. 

REGL DÖNEMİNDE CİLT KENDİNİ TOPARLAR

Regl döneminizin ise ilk birkaç günü cildiniz biraz daha hassas olur ve lekeler ortaya çıkmaya devam edebilir. Ancak cildiniz her geçen gün kendini toparlamaya başlayacak. Bu dönemde kağıt maskeleri kullanarak cildinizin nemli ve yumuşak kalmasını sağlayabilirsiniz. Bol su tüketmeyi ve beslenmenize dikkat etmeyi unutmayın.

Regl döneminde sivilcelerin artmasını istemiyorsanız cildinizi iyi bir şekilde temizlemeli ve salisilik asit içeren yüz kremi kullanmalısınız. Çünkü salisilik asit cildin kurumadan temizlenmesine ve ciltteki sivilce yapmaya meyilli olan bakterilerin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Regl döneminde hassaslaşan cildi yatıştırmak için yüz spreylerinden yardım alabilirsiniz. Termal su içeren yüz spreyleri hem cildinizdeki hassasiyeti yatıştırmaya yardımcı olur hem de ferahlatarak yatışmasını sağlar. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!