banner2

Cildi kuru ve sert olanlar dikkat! Tavuk derisi rahatsızlığı yaşıyor olma ihtimaliniz yüksek!

Kol ve bacaklarda zaman zaman pürüzlü bir görüntü ortaya çıkar. Keratosis Pilaris adı verilen bu tavuk derisi görünümünün sebebi, kıl köklerini tıkayan ölü hücreler. Peeling yapmak ciltteki söz konusu ölü derileri temizlemek için yapılabilecek en önemli uygulama.

Sağlık 16.08.2022, 11:00
Abone ol
Cildi kuru ve sert olanlar dikkat! Tavuk derisi rahatsızlığı yaşıyor olma ihtimaliniz yüksek!

Tavuk derisi görünümü nedir? Ciltte farklı renklerde oluşan görüntülerin sebebi nedir? Tavuk derisi görünümünün belirtileri nelerdir? Tavuk derisi görünümü nasıl ortadan kaldırılır? İşte cevaplar...

Cilt nefes alıp veren ve dış etkenlerden oldukça çabuk etkilenen bir yapıya sahip. Zaman zaman kuruyan, yağlanan ve sivilcelenen ciltte görünen tavuk derisi görünümü de kişileri en çok rahatsız eden deri sorunlarından biri. 

ÜST KOL VE BACAKLARDA YAYGIN

Keratosis Pilaris adı verilen ve halk arasında "çilek bacak" diye de adlandırılan tavuk derisi görünümü genellikle üst kol, bacak, yanak veya kalçada görülüyor. 

KERATİN BİRİKMESİ, TAVUK DERİSİNİ OLUŞTURUYOR

Tavuk derisi görünümü oluşmasının sebebi ise cildi zararlı madde ve dış faktörlerden koruyan sert yapılı bir protein olan keratin birikmesi. Çünkü fazla keratin, kıl foliküllerini engelliyor ve cildin kurumasına yol açıyor. Nihayetinde ciltte pürüzlü tavuk derisi görünümü oluşuyor.

İLK BELİRTİ, MİNİK PÜTÜRLER

Genellikle cildi kurumaya meyilli kişilerde daha çok görülen bu görüntünün farklı belirtileri olsa da en yaygın belirtisi ciltteki tavuk derisine benzeyen minik pürüzler. Yani cildinde minik pütürler, pürüzler ve kuruluk sorunu olanların tavuk derisi olma ihtimali yüksek.

CİLTTE KIZARIKLIK VE SERTLEŞMEYE NEDEN OLUR

Tavuk derisi görünümü, vücutta sadece kıl kökü olan bölgelerde görülür. Ayak tabanında veya avuç içinde olma ihtimali yok. Bunun dışında hafif kızarıklık, pul pul kuruyan ve sertleşen cilt görünümü de bu cilt sorununun belirtilerinden bazıları.

TAVUK DERİSİNDEN KURTULMANIN YOLU: PEELING

Peki estetik açıdan moral bozan bu görüntüden kurtulmak mümkün mü? Elbette. Yapılması gereken, ciltteki ölü derileri temizlemek. Bunun için de gözenekleri temizleyen ve cildin daha sağlıklı nefes almasına yardımcı olan peeling uygulaması yapmak. Kuru cildi nemlendirmek de ciltte tavuk derisi görünümünü azaltmada etkili. Ayrıca kuru fırçalama yöntemi de, vücudun kan akışını hızlandırır ve ölü derilerin atılmasını sağlar. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!