banner2

Çiğ sucuk yemek zararlı mı? Bağırsakta kurtlanma ve iç kanamaya yol açabilen sucuk, mutlaka pişirilip tüketilmeli!

Yumurta ile harika bir uyumu olan sucuğu doğrarken çoğu insan kokusuna dayanamayıp çiğ bir şekilde ağzına atabiliyor. Bu alışkanlık vücuda yapılan en büyük kötülüklerden biri. Çiğ sucuk tüketmek çok ciddi hastalıklara davetiye çıkarabilir. Mide bu durumdan en çok etkilenen organ...

Sağlık 07.08.2022, 15:24
Abone ol
Çiğ sucuk yemek zararlı mı? Bağırsakta kurtlanma ve iç kanamaya yol açabilen sucuk, mutlaka pişirilip tüketilmeli!

Çiğ sucuk tüketmek zararlı mı? Çiğ sucuk tüketmek ne gibi hastalıklara sebep olur? 

Sucuk; şişirilen ve kurutulan bağırsağın içerisine özel baharatla katılarak hazırlanan et kıymasının, doldurulması ve sonrasında fermente işleminin gerçekleştirilmesi ile elde edilen bir besin. Fermente edilmiş sucuk ısıl işlem görmez, kendi haline bırakılır ve olgunlaşması beklenir. Fakat ısıl işlem görmüş sucuk pişirilmiştir. 

SUCUKLAR PİŞİRİLİP TÜKETİLMELİ

Isıl işlem görmüş olan sucuklar her ne kadar pişirilmiş olsa da yemeden önce tekrardan pişirilmesi gerekir. Bu ürünü çiğ tüketmek, yapılabilecek en büyük hata. Her ne şekilde yapılırsa yapılsın sucuğun pişirilerek mutlaka pişirilerek tüketilmesi gerekiyor.

BAĞIRSAKLARDA KURT OLUŞUMUNA SEBEP OLUR

Çiğ sucuk tüketmek, bağırsaklarda kurt oluşumuna yol açar. Bağırsak kurtları ilaçlarla tedavi edilebilse de ddevamlı olarak çiğ sucuk yemek, zaman içerisinde bağırsağın zarar görmesine neden olur. 

MİDE PARAZİTLERİ GÖRÜLÜR

Çiğ sucuk yemek en büyük zararı mideye verir. Kramp oluşur, yaralanmalar bile görülür. Mide parazitleri de çiğ et tüketme sonucunda ortaya çıkar.

CİLDİN KURUMASINA YOL AÇAR

Cilt üzerinde de sağlık problemlerine sebep olan çiğ sucuk tüketimi, cildin kurumasına ve dökülmesine neden olabilir. Sucuğun pişirilmeden tüketilmesi durumunda egzama oluşabilir. 

İÇ KANAMAYA BİLE NEDEN OLABİLİR

İçerisinde canlı mikroorganizmalar bulunan çiğ sucuk hücrelerde hasara yol açar. İç kanamaya sebep olarak kişinin hayatını riske sokabilir. 

Eğer ilk defa ve tek seferlik çiğ sucuk yediyseniz endişelenmenize gerek yok. Fakat sürekli olarak yediğiniz zaman bağırsak, mide zarar görür. Çiğ sucuk yedikten sonra kendinizi iyi hissetmezseniz mutlaka bir sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekir. Pişmiş bile olsa her gün sucuk yemenin zararlı olabileceği asla unutulmamalı. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!