banner2

Canan Karatay o besinleri açıkladı: 24 saat tok kalabileceksiniz! Bunu yiyenler iğne ipliğe dönüyor!

Dikkat çeken söylemleriyle sıkça konuşulan Prof. Dr. Canan Karatay, ceviz ve yumurtanın iştah kesici özelliklerine odaklandı. Cevizi, ekmek yerine tüketmenin mümkün olduğunu belirten Karatay, aynı zamanda yumurta diyetinin, kilo vermek isteyenler için mükemmel bir seçenek olduğunu dile getirdi.

Sağlık 03.10.2023, 11:09 03.10.2023, 11:37
Abone ol
Canan Karatay o besinleri açıkladı: 24 saat tok kalabileceksiniz! Bunu yiyenler iğne ipliğe dönüyor!

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay'ın yıllar önce yapmış olduğu bir açıklama yeniden gündeme geldi. Karatay, ekmek yerine ceviz tüketilmesinin önemini vurgulayarak, sadece 4 adet ceviz tüketmenin bile ekmek isteğini bastırabileceğini ifade etti.

Ayrıca, cevizin uzun süre tokluk hissi sağladığını ve yumurtanın sağlıklı beslenme açısından en ideal seçeneklerden biri olduğunu vurguladı. Omega 3 içeriğiyle bilinen ceviz, kolesterol düşürücü özelliklere sahip. 

Cevizin sağlık açısından sunduğu faydalar şu şekilde sıralanabilir...

  • Hafızayı güçlendirir
  • Depresyona karşı koruyabilir
  • Sperm kalitesini artırabilir
  • Kansere karşı etkili olabilir
  • Kilo kontrolü sağlar
  • Kemik sağlığını korur
  • Uykuyu düzenler

Uzman isim Karatay'ın açıklaması ise şu şekilde:

"Yumurta çok önemli. 3-4 yumurtayı tereyağına kırıp sarısıyla birlikte yiyebilirsiniz. Yumurta ve tereyağından aldığınız enerji, sizi 24 saat tok tutabilir."

KARATAY'IN YUMURTA DİYETİ

Sabah: Sahanda 2 adet yumurta, yarım demet limonlu tere otu veya maydanoz.

Ara Öğün: 2 adet kuru üzüm, 3 adet çiğ badem ve 1 adet haşlanmış yumurta.

Öğle: 2 adet yumurtadan yapılmış menemen ve portakal suyu.

Ara Öğün: 2 adet kuru üzüm, 3 adet çiğ badem ve 1 adet haşlanmış yumurta.

Ek Ara Öğün: 1 adet haşlanmış yumurta.

Akşam: 2 adet haşlanmış yumurta ufak parçalara kesilir, üzerine süzme yoğurt dökülür, baharat eklenir ve yanında şekersiz çay veya filtre kahve içilir.

Gece: 1 adet salatalık ve 1 adet haşlanmış yumurta.

YUMURTANIN FAYDALARI 

Yumurta, kalori bakımından oldukça zengin bir besindir. Bir yumurta tüketerek yaklaşık olarak 70 kalori alabilirsiniz. Çin'de gerçekleştirilen bir araştırma, günlük bir yumurta tüketen bireylerin kalp hastalığına yakalanma riskinin, yumurta tüketmeyenlere göre yaklaşık yüzde 20 daha düşük olduğunu gösterdi.

Özellikle kahvaltılarda tercih edilen haşlanmış yumurta, gün boyunca tokluk hissini artırarak fazla kalori alımını engelleyebilir.

Yumurta, lutein ve zeaksantin gibi antioksidanları içerir, bu da katarakt gibi göz hastalıklarına ve yaşa bağlı makula dejenerasyonuna karşı koruyucu etki sağlayabilir. Bu antioksidanlar ayrıca ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerde de bulunur.

Yumurtadaki lutein ve zeaksantin, yumurta içerisindeki yağla birlikte tüketildiğinde vücut tarafından daha etkili bir şekilde kullanılır. Yumurta sarısı özellikle lutein ve zeaksantin bakımından zengindir. Bir araştırmaya göre, günde 1 yumurta tüketmek, yaşlı yetişkinlerde kanlarındaki lutein seviyelerini yüzde 26, zeaksantin seviyelerini ise yüzde 38 artırabilir.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!