banner2

Canan Karatay'dan Ramazan tavsiyesi! "İftarda da sahurda da bol bol tüketin"

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte ev hanımları iftar ve sahur için yemek planları yapmaya başladı. Ancak önemli olan şu ki sağlık için gerekli vitamin ve minerallerin mutlaka bu öğünlerde mutlaka alınması gerekiyor. Prof. Dr. Canan Karatay da Ramazan boyunca iftar ve sahurda haşlanmış yumurta yenmesini tavsiye ediyor. İşte ünlü doktorun "sağlıklı yaşamın sırrı" şeklinde nitelendirdiği yumurtanın faydaları.

Sağlık 23.03.2023, 14:30 23.03.2023, 14:39
Abone ol
Canan Karatay'dan Ramazan tavsiyesi! "İftarda da sahurda da bol bol tüketin"

11 ayın sultanı Ramazan, insanların beslenme düzenlerinin tam anlamıyla değiştiği bir ay. Gün boyu aç kalan vücut iftarla birlikte doyuma ulaşıyor ve sahurda ertesi gün için güç topluyor. 

Gerek iftar gerek ise sahurda ağır gıdalar almamak ise bu süreçte en çok dikkat edilmesi gereken nokta. Aksi takdirde  sağlık açısından istenmeyen durumlarla karşılaşılabiliyor. 

Prof. Dr. Canan Karatay da Ramazan ayı için beslenme önerilerini sıraladı ancak bir besin maddesine özellikle dikkat çekti. O yiyecek ise yumurta. 

KARATAY: GÜNDE 2 TANE HAŞLANMIŞ YUMURTA TÜKETİN

Yumurtanın sağlık üzerinde inanılmaz etkileri olduğunu belirten Karatay, kolesterolü de bilinen aksine düşürdüğünü dile getirdi. Günde 2 tane tüketilmesini tavsiye etti.

Ünlü doktor özellikle köy yumurtasının yere göğe sığdıramadı. Günde 2 haşlanmış yumurtasının hastalıklara yakalanma riskini azaltabileceğini söyledi. Canan Karatay'a göre orta miktarda haşlanması gereken yumurta tok tuttuğu için sahurda ve iftarda mutlaka tüketilmeli.

YUMURTANIN NE GİBİ FAYDALARI VAR? 

Karatay'ın sağlıklı yaşamın sırrı olarak nitelediği yumurtasının birçok faydası var. İçerisindeki amino asit ile bedeni besleyen yumurta, birden fazla mineral ve vitamin barındırıyor. 

İyi kolesterolü arttıran bu mucize yiyecek kalp sağlığını koruyor. Düzenli tüketildiğinde bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. 

Kas ve kemiklerin gelişimini olumlu etkileyen yumurta aynı zamanda göz sağlığı koruyor, hafızayı güçlendiriyor. Yani beyin sağlığı için oldukça faydalı. Son olarak yumurtanın demir oranını da yükselttiğini söylemekte fayda var. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!