banner2

Canan Karatay aileleri uyarıyor: Bu içecekler alkol kadar tehlikeli!

Gazlı içeceklerin vücuda hiçbir faydası olmadığı gibi birçok zararı var. Yaptığı açıklamalarla ses getiren Prof. Dr. Canan Karatay da gazlı içeceklerin alkol kadar tehlikeli olduğunu söylüyor. Karatay hazır meyve sularına karşı da uyarıyor.

Sağlık 22.09.2022, 14:49
Abone ol
Canan Karatay aileleri uyarıyor: Bu içecekler alkol kadar tehlikeli!

Gazlı içecekler vücuda ne gibi zararlar veriyor? Çocuklara hazır meyve suları verilmeli mi? İşte cevaplar...

Kalsiyum emilimini azaltıyor, sindirim sistemini bozuyor, böbrek taşlarına yol açıyor ve diş çürümesine zemin hazırlıyor. Gazlı içecekler vücuda işte bu şekillerde zarar veriyor. 

KARATAY: GAZLI İÇECEKLER ALKOL KADAR TEHLİKELİ

Gazlı içeceklerin alkol kadar tehlikeli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay, anne ve babaların bu tür içecekleri çocuklarına vermemesi gerektiğini aktardı. 

HAZIR MEYVE SULARI KARACİĞERİ YAĞLANDIRIYOR

Hazır meyve sularının da karaciğerde yağlanmaya neden olduğunu dile getiren Karatay, bu tür içeceklerin yasaklanması gerektiğinin de altını çizdi. Ünlü doktor, C vitamininin yalnızca meyve sularında bulunduğu iddiasını yalanladı ve en sağlıklı meyve suyunun zeytinyağı olduğunu kaydetti.

MUZLU SMOOTHIE TARİFİ...

Peki özellikle çocuklara ne gibi içecekler verilmeli? Son yıllarda adı duyulan Smoothie’ler evde hazırlanabilecek sağlıklı içeceklerden. Bu içecek meyve, sebze ve diğer sağlıklı yiyecekleri çocuğunuzun beslenmesine sokmanın en iyi yolu. 1 su bardağının üçte biri kadar sıkılmış portakal suyu, 1 su bardağı yoğurt, 2 muz, 2 yemek kaşığı bal, bir bardağın yarısı kadar dövülmüş ceviz ile hazırlayabileceğiniz içecek çocuğun sağlığı için çok faydalı.

ŞEKERSİZ SÜT ALTERNATİF OLABİLİR

Sade ve şekersiz süt de çocuklar için en sağlıklı seçimlerden biri. Oldukça besleyici olan katıksız süt, büyüme ve gelişme için kritik olan birçok besini içeriyor. 

EV YAPIMI HOŞAF DA SAĞLIKLI İÇECEKLERDEN

Meyve suyu yerine ev yapımı hoşaf da çocuklar için bir içecek alternatifi. Hoşaf yaparken beyaz yerine esmer şeker kullanımı sağlık açısından daha faydalı olacaktır. Tabi dilerseniz hoşaf yaparken şeker kullanmayabilirsiniz. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!