banner2

Buzdolaplarında sağlığımızla oynayan neler var neler! İşlenmiş ve paketlenmiş çoğu gıda maddesi zararlı!

Her gün marketlerden aldığınız birçok ürün mutfaklarınıza giriyor. Bir anlık açlık sonucu bazen sağlıksız yiyecekler de alabiliyorsunuz. Peki masum görünen hangi yiyecekler aslında sağlığa zarar veriyor hiç düşündüğün mü? Haydi gelin buzdolaplarınızın içine daha yakından bakalım.

Sağlık 01.12.2022, 13:47
Abone ol
Buzdolaplarında sağlığımızla oynayan neler var neler! İşlenmiş ve paketlenmiş çoğu gıda maddesi zararlı!

Çoğu zaman buzdolaplarımızda, her gün yediğimiz bir sürü sağlıksız yiyecek olduğunu fark etmeyiz. Bu yiyecekler siz farkında olmadan beslenmenize fazladan kalori, yağ, şeker ve tuz ekleyebilir.

MAYONEZİN YAĞ ORANI ÇOK YÜKSEK

Sadece bir veya iki çay kaşığı kullanırsanız, mayonez kendi başına en kötü yiyecek olmayabilir. Ancak çoğu insan bu kadar yetinmiyor. Bu yüzden sağlık olumsuz etkileniyor. Mayonez yerine hardal, barbekü sosu, salsa, kırmızı biber sosu veya taco sosu gibi alternatif çeşniler kullanılabilir. 

TATLI İÇECEKLER KALORİ DEPOSU

Boş kalorilerin en önemlilerinden biri şekerli içecekler. Soda, şekerli çay, meyveli içecekler ve enerji içecekleri tümü şekerden elde edilen kalorilerle dolu. Araştırmalar, bu tatlandırılmış içecekler içildiğinde daha çok yemek yendiğini gösteriyor. En iyi içecek eski moda sudur. Şekersiz yeşil ve siyah çaylar gibi bazı kalorisiz içecekler de sağlıklı antioksidan iyi kaynağı.

ALKOLLÜ İÇECEKLER 

Alkol organlara büyük zarar verir. Karaciğeriniz, alkolü daha sonra karaciğerde biriken yağ asitlerine ayırmak için çok çalışmak zorundadır. Bir gece ağır içki içmek bile karaciğerde yağ birikmesine neden olabilir. Soda ve diğer şekerli içecekler gibi alkol de boş kaloridir. 

İŞLENMİŞ ETLER DE ÇOK SAĞLIKSIZ

İşlenmiş etlerde çok miktarda sodyum bulunur. Bu ürünlerin yağ oranı yüksektir ve bazılarında nitrat gibi koruyucu maddeler bulunur. Sadece küçük bir porsiyon öğle yemeği etindeki sodyum 310 ila 480 miligram arasında değişir. Yüksek sodyumlu beslenme, kalp hastalığı ve felcin önde gelen nedenlerinden biri olan yüksek tansiyon riskini artırabilir. İşlenmiş öğle yemeği etlerine alternatifler arasında ise taze kavrulmuş ve dilimlenmiş hindi, tavuk veya rosto dana eti bulunuyor. 

TAM YAĞLI SÜT ÜRÜNLERİ

Tam yağlı süt ürünleri çok miktarda yağ ve kolesterol içerir. Protein, kalsiyum, B-12 ve riboflavin içerdikleri için teknik olarak boş kaloriler olmasalar da, kalori sayımı artar. Günde sadece 2 bardak tam yağlı süt vücuda sadece bir haftada 1.904 kalori, 105 gram toplam yağ, 59.5 gram doymuş yağ ve 315 miligram kolesterol ekler.

DONDURMALAR YAĞ VE KALORİ İÇERİYOR

Buzdolaplarındaki lezzetli dondurmaların sağlık için ağır bir bedeli var. Az yağlı, düşük şekerli ve dolayısıyla daha düşük kalorili dondurmalar seçmek en doğrusu olacaktır. 

KREMALI SALATA SOSU

Buzdolabınızda kremsi sos şişeleri varsa beslenmenize çok fazla ek kalori, yağ ve sodyum ekliyor olabilirsiniz. Hazır sosları kulanacaksanız daha az kalori ve yağ içeren versiyonlarını arayın. 

TEREYAĞI VE MARGARİNLERE DİKKAT!

Tereyağı veya margarinle yemek pişirmek yerine, zeytinyağı kullanın. Margarininizi yiyeceklere yaymak istiyorsanız, trans yağ içermeyen ve düşük doymuş yağ içermeyen, yağı azaltılmış margarinler arayın. Tereyağınız olması gerekiyorsa, çırpılmış tereyağı kullanın. 

DONDURULMUŞ PATATES

Dondurulmuş patates kızartması, kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği harika birer eşlikçi olabilir. Aslında patatesler kendi başlarına yağsız ve sağlıklıdır. Onları kızarttığınızda sağlıksız hale gelir. En iyi alternatif işlenmemiş patates yemektir. Onları pişirin veya kızartın, böylece tüm besinleri yağ, doymuş yağ veya sodyum eklemeden alırsınız. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!