banner2

Bunu yapmadan önce kuru fasulye yemeyin! Tencereye 1 adet atmanız yeterli olacak

Kuru fasulye her evin sofralarında bulunan ve çok tercih edilen bir yemek. Özellikle pilavla bir araya gelince çoğu kişinin vazgeçilmez ikilisi oluyor. Fakat kuru fasulyenin gaz yapıcı etkisi aynı şekilde yemekten de uzaklaştırıyor. Bu problemden kurtulmak için ise tencereye sadece bir tane atmak yeterli oluyor. İşte detaylar...

Sağlık 26.04.2022, 12:25
Abone ol
Bunu yapmadan önce kuru fasulye yemeyin! Tencereye 1 adet atmanız yeterli olacak

Sofraların vazgeçilmezi olan kuru fasulye gaz ve şişkinlik yapması sebebiyle zaman zaman tüketilmekten çekiniliyor. Fakat bunun da bir çözümü var.

İŞTE O YÖNTEM

Kuru fasulyeyi pişirmeden önce alabileceğiniz basit yöntemler sayesinde gaz problemini tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Kendinize en uygun olanı seçebileceğiniz en etkili yöntemler ise şöyle;

Fasulyeyi pişirmeden önce haşlama işlemi uygularken tencerenin içerisine 1 çay kaşığı kimyon koymak, gaz yapmasının önüne geçer. Aynı şekilde ve miktarda koyacağınız kekik de benzer bir etki yaparak gaz yapma sorununu çözecektir.

Kuru fasulyeyi yapmaya önceden karar verdiyseniz, bir gece önceden su içerisinde bekletmeniz de oldukça etkili bir yöntemdir. Bir kabın içerisine fasulyeleri koyup üstünü geçecek kadar su ekleyerek ertesi güne kadar bekletmeniz gerekmektedir. Ardından pişirmeden önce haşlama esnasında yüzeye çıkan köpükleri kaşıkla alarak gaz problemini kökünden çözebilirsiniz.

Fasulye haşlanırken içerisine bir yemek kaşığı karbonat eklemek de yaygın şekilde kullanılan bir yöntemdir. Fasulyenin de daha hızlı haşlanmasını sağlayacak bu yöntem, gaz yapma sorununu da yok edecektir.

Son olarak kullanılan yöntem ise fasulye yemeğini pişirirken içerisine çiğ olarak dörde bölünmüş bir patates eklemek bulunuyor. Fasulyenin tüm gaz yapma özelliğini alacak olan patatesin pişirilme işleminden sonra tüketilmeden atılması ise önemli bir nokta.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!