banner2

Bugünlerde artan cilt kuruluğunun sebebi mevsim değişikliği! Nasıl önlem almalı?

Mevsim geçişleri cildi büyük ölçüde etkiliyor. Soğuk hava sebebiyle tahriş olabilen, kuruyup çatlayabilen ciltler fazlasıyla yorgun görünüyor. Yapılması gereken ise cildin kurumasına izin vermemek.

Sağlık 07.12.2022, 11:04
Abone ol
Bugünlerde artan cilt kuruluğunun sebebi mevsim değişikliği! Nasıl önlem almalı?

Son zamanlarda cildinizin daha fazla tahriş olduğunu veya kızardığını hissediyorsanız, bunun nedeni mevsimlerin değişmesi olabilir. Sıcaktan soğuk havaya geçiş, cildimize zarar verebilir. Sıcak ve soğuk arasındaki sıcaklık değişimi nem seviyemizi etkiler ve sonuç olarak cilt kurur, yorgun görünür, parlaklık ve elastikiyetten yoksun olur. 

Değişen mevsimlerin cilt üzerindeki etkisi kişiden kişiye değişir. Bazıları sadece dudaklarda ve biraz yüz bölgesinde kuruluk hissederken diğerlerinde ise kaşıntı, akne ve hatta yoğun kızarıklık geliştirebilir. Tüm bu değişikliklere, hücre yenilenme oranını etkileyen nemdeki dengesizlik neden olur. Bu nedenle, geçiş mevsimlerinde cildin kurumasını önlemek için bakıma çok önem verilmesi gerekiyor.

YÜZ TEMİZLİĞİ 

Yüz temizliği, her mevsim cilt bakımının en önemli bir parçası. Her gün kir, toz ve makyaj kalıntılarını temizlemek çok önemli. Yüz ne kadar temiz olursa, cildin nemlendirici bileşenleri emmesi o kadar kolay olur. Geçiş mevsimlerinde, aşırı sürtünme yaratmamak ve mümkün olduğunca cildin kurumasını önlemek için ince taneli nazik temizleyiciler kullanın.

SERUM

Serum kullanmak, derin katmanlara nüfuz ederek cildi besler ve bileşenleri kuruluğu ve yaşlanmayı önler. Serum kullanmanın bir diğer avantajı da cildi nemlendiriciyi kolayca emmeye hazırlamasıdır.

PEELING

Yüz derisinden ölü hücrelerin çıkarılması, taze ve sağlıklı bir cilt ortaya çıkarır ve cildi temiz tutmak, besinleri emebildiği için esnekliğin korunmasına yardımcı olur. Yüz derisi haftada bir veya iki kez nazik bir peeling ile temizlenmeli. Cilt yüzeyini tahriş etmemek için peeling ince taneli bir dokuda olmalıdır.

KREMLER

Geçiş mevsimlerinde, cilde taze ve sağlıklı bir görünüm kazandıran gündüz/gece nemlendiricileri ve besleyici maskeler gibi zengin bileşenlerle cildi beslemeye önem verilmeli.

GÜNEŞ KREMLERİ

Sıcaklık düştüğünde, güneş ışınlarının okşayıcı ve hoş olduğunu düşünme eğilimi vardır. Ancak bu ışınlar bile ciltte tehlike ve hasar taşır. Bu nedenle güneş kremi her zaman kullanılmalı.

SU

Su metabolizmaya katkıda bulunur ve canlı, genç ve parlak bir görünüm elde etmemize yardımcı olur. Yeterince su içmek vücudun nemli kalmasını sağlar ve bu cildin görünümüne de yansır.

ANTİOKSİDAN KREMLER

Antioksidanlar, cildin çevresel hasar ve radyasyonla başa çıkmasına ve yaşlanma sürecini önlemesine yardımcı olur. Yeşil sebzeler, balık ve kırmızı meyveler gibi antioksidan bakımından zengin yiyecekler yemek, vücudun çevresel hasarla başa çıkmasına yardımcı olur.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!