banner2

Bu yiyecekler her zaman aç hissettiriyor! Beyaz ekmek ilk sırada

Acıktığımızda canımız her şeyi yemek ister. Burada önemli olan hem besleyici hem de karnı gerçekten doyuran gıdalar tüketmek. Zira bazı yiyecekler açlığımızı gidermek yerine daha da artırabilir. İşte dikkat etmeniz gereken o gıda maddeleri...

Sağlık 22.03.2023, 17:02
Abone ol
Bu yiyecekler her zaman aç hissettiriyor! Beyaz ekmek ilk sırada

Acıktığınızda yemek yemelisiniz, ancak tok olmak istiyorsanız doğru yiyecekleri yediğinizden emin olmalısınız. Çünkü gerçekten lezzetli olan sayısız yiyecek olmasına rağmen bazılarının açlığımızı gideremediği, hatta arttırdığı tespit edilmiş durumda. 

Üstelik çoğu insan bu besinlerin ne olduğunu bilmiyor. İşte sizi doyurmaktan çok acıktıran o yiyecekler. 

BEYAZ EKMEK

Beyaz ekmeğin tadı güzel olabilir ama kanınızdaki insülin seviyelerini yükseltir. Tam buğday ekmeği çok daha iyi bir alternatif. Lif içeriği daha yavaş sindirildiğinden daha uzun süre tok hissedersiniz.

TUZLU ATIŞTIRMALIKLAR

Cips gibi atıştırmalıklar, tuzla dolu oldukları için bizi acıktırır. Aslında susadığımız halde aç olduğumuzu düşünmemize neden olur. 

TAHIL

Pek çok tahıl az miktarda lif içerir ve şekerle doludur. Tüm bu fazla şeker, insülin seviyelerinin dalgalanmasına neden olur. Ve kişi açlık hisseder.  

MEYVE SULARI

Doğal meyve suları vitamin ve değerli sindirim lifi sağlayabilir, ancak bunlar kan şekeri düzeylerini yükseltir ve ardından düşürür. Bu durum da açlık hissini tetikler.

SUŞİ

Suşi sağlıklı bir yiyecek olarak kabul edilse de 30 gram pirinç 2-3 dilim beyaz ekmeğe karşılık gelir. Yani verdiği tokluk hissi geçicidir.

AZ YAĞLI ÜRÜNLER

Az yağlı gıdalar da sadece bir süre açlık hissini tatmin eder. Ardından vücut doyurucu bir yemek ihtiyacı hisseder.

BEYAZ MAKARNA

Beyaz makarna, beyaz ekmekle tamamen aynı etkiye sahip. Ancak çok büyük miktarlarda tüketilebildiği için daha sinsi olarak kabul ediliyor.

PİZZA

Pizzayı asla sadece bir dilim yiyemememizin nedeni, hamurun beyaz undan yapılıyor olması. Ayrıca içinde işlenmiş peynirler ve kan şekerini düşüren, hormon üretim oranlarını azaltan koruyucu maddeler de erkenden acıkmaya yol açıyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!