banner2

Bu uyku pozisyonu boynunuza ve sırtınıza zarar verebilir! En sağlıklı uyuma şekli hangisi? Kollar uyurken nasıl durmalı?

Dinlenmek ve vücudu yeni güne hazırlamak için uyumak oldukça büyük bir önem taşıyor. Ancak uyku poziyonu da en az bu ihtiyacın kendisi kadar önemli. Uzman James Leinhardt'a göre özellikle bir pozisyon sabahları yorgun ve ağrılı hissetmenize neden olabilir. Peki en sağlıklı yatış şekli hangisi? Yatarken kollarımız nasıl konumlanmalı?

Sağlık 28.05.2023, 17:46
Abone ol
Bu uyku pozisyonu boynunuza ve sırtınıza zarar verebilir! En sağlıklı uyuma şekli hangisi? Kollar uyurken nasıl durmalı?

Uyku pozisyonları, vücudun kendini sağlıklı ve iyi dinlenmiş hissetmesi konusunda farkı öneme sahip. Uyku pozisyonları uzmanı James Leinhardt'a göre, bir uyku pozisyonu sabahları ağrılı ve yorgun hissetmenize neden olabilir. 

Leinhardt, kollarınızı yastığınıza koyup yüz üstü uyumanın, boynun ve omurganın bükülmesine yol açtığını dile getiriyor. Bazı insanlar bunun uyumak için en rahat pozisyon olduğunu iddia etse de, uyku pozisyonları uzmanı bunun uzun vadede olumsuzluklara neden olabileceğini belirtiyor. 

James Leinhardt, bacakların arasına bir yastık yerleştirmenin iyi bir uyku için şart olduğunu söylüyor. Bu poziyon kalçaları destekleyip vücut duruşunu iyileştiriyor. 

SIRT ÜSTÜ UYUMAK EN SAĞLIKLISI

Peki insanlar tarafından sık tercih edilen sırt üstü uyumak sağlıklı mı? Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü'ne göre en doğru yatış pozisyonu sırt üstü yatmak. Fakat sırt üstü yatarken dizlerinizin alt kısmına bir yastık koymazsanız, gün içinde bel ağrısı problemi yaşayabilirsiniz. Reflü sorunu yaşayanlar sırt üstü yattığında, boyun kısımları mideden daha aşağı pozisyonda kalırsa, mide asidi yemek borusuna gelerek rahatsız edebilir. 

YÜZ ÜSTÜ YATMAK

Horlama problemi olan kişilerin tercih ettiği yüz üstü yatmak ise uyku kalitesi açısından sağlıklı değil. Yapılan araştırmalara göre katılımcıların yüzde 7’si yüz üstü yatıyor. Fakat bu kişilerin hiçbiri, uykuda geçirdiği toplam sürenin yüzde 10’undan fazlasını yüz üstü uyuyarak geçirmemiş.

Yüz üstü uyumak, uyku esnasında solunumun gerçekleşmesini zorlaştırır. Bebeklerin uzun süre yüz üstü pozisyonda uyuması ise solunum yetmezliğine bağlı olarak ölümle sonuçlanabilir.

SAĞ TARAFA YATMAK

Uzmanlar tarafından en çok önerilen ve en sağlıklı bulunan yatış pozisyonudur. Uyku esnasında kan dolaşımı, en iyi bu pozisyonda gerçekleşir. Bu pozisyonda uyurken, dizlerin hafif karın kısmına çekilmesi yani cenin pozisyonu alınması tavsiye edilir. 

SOL TARAFA YATMAK

Sol tarafa yatarak uyumak, hamile kadınlar ve reflü problemi yaşayanlar için tavsiye edilmez. Kalp hastaları için tavsiye edilmesinin nedeni, kan dolaşımının bu pozisyonda görece daha yavaş olmasıdır.

UYURKEN KOLLAR NASIL OLMALI?

Uyurken kollar vücut ile birlikte paralel uzanmalı. Kollarınızı başınızın üstüne uzatarak yatmanız ya da kollarınızın üzerine yatmanız halinde, tendom ve sinir sıkışmaları oluşabilir. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!