banner2

Bu ürünler artık çocuklara yasak! Bakanlıktan yeni düzenleme  

Vitamin ve takviye gıdada yeni dönem başlıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın taslağına göre, arı sütü, arı poleni ve propolis gibi gıdalara 2-4 yaş çocuklar için onay verilmeyecek. Bal, tahin ve pekmez de etken madde olarak kullanılamayacak. 

Sağlık 07.07.2022, 21:57 07.07.2022, 22:15
Abone ol
Bu ürünler artık çocuklara yasak! Bakanlıktan yeni düzenleme  

Tarım ve Orman Bakanlığı önemli bir yasayı yürürlüğe koymaya hazırlanıyor. Yasanın taslak metnine göre arı sütü, arı poleni ve propolis gibi vitamin ve takviye edici gıdalara 2 ila 4 yaş arası grubundaki çocuklar için de onay verilmeyecek. 2 yaş altı bebeklere zaten takviye edici gıda izni verilmezken bu yaş grubu için üretim de hali hazırda yasaklı durumda. Böylece 0-4 yaş aralığında bulunan yaklaşık 6 milyon çocuk için bu gıdaların kullanılaması söz konusu olmayacak. Ayrıca 4-10 yaş grubu için de emme tableti, çiğnenebilir tablet ve efervesan tablet hariç diğer tablet, kapsül ve pastil gibi katı formlardaki takviye edici gıdalara onay verilmeyecek. Sadece hekim onaylı ek gıdalara izin verilecek. 

"BİR TATLI KAŞIĞI" DEMEK DE YOK!

Yasa  taslağına göre; bal, keçiboynuzu özü, sirke, tahin, pekmez, zeytinyağı, meyve suyu gibi gıdalar takviye edici gıdalar da etken madde olarak kullanılamayacak. Takviye gıdalarda günlük tüketim birimi olarak çay kaşığı, tatlı kaşığı, çorba kaşığı gibi ifadeler de tarih olacak. Bunun yerine ürünlerle birlikte kendi ölçü kabı ya da kaşığı tüketiciye sunulacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!