banner2

Bu spiralin koruyuculuğu daha yüksek... İşte gebelikten korunmak isteyen kadınların kullandığı boncuklu spiralin artıları!

Spiral, gebelikten korunmak isteyen kadınların başvurduğu yöntemlerden biri. Son yıllarda adı sık duyulan boncuklu spiralin ise yan etkileri yok denecek kadar az. Doğum yapmış kadınlarda ancak 3 ay sonra kullanılabilen boncuklu spiralin gebeliği önleme oranı ise daha yüksek.

Sağlık 27.09.2022, 17:08
Abone ol
Bu spiralin koruyuculuğu daha yüksek... İşte gebelikten korunmak isteyen kadınların kullandığı boncuklu spiralin artıları!

Boncuklu spiral nedir? Boncuklu spiralin koruyuculuğu nasıl? Boncuklu spiralin artıları nelerdir? Boncuklu spiralin yan etkileri nelerdir? İşte cevaplar...

Yassı, küçük ve esnek olmasının yanında koruyuculuğu da bir hayli yüksek. Gebelikten korunma yöntemlerinden biri olan boncuklu spiral, son zamanlarda gebelikten korunmak isteyen kadınların sık tercih ettiği bir yöntem.

DOĞUMDAN 3 AY SONRA UYGULANABİLİYOR

Doğum yapmış veya yapmamış ve küçük rahimli kadınlar tarafından da rahatlıkla kullanılabilen boncuklu spirakl kürtajdan hemen sonra uygulanabiliyor. Doğum yapmış olan kadınlarda ise rahmin tamamen toparlanması için bir bekleme süresi var. Doğumdan ancak 3 ay sonra kullanılabiliyor. 

T-SPİRALDEKİ GİBİ KANAMA YAŞANMIYOR

Bu spiralde batma, kayma, cinsel ilişkide ağrı, istenmeyen gebelik, sancı ve enfeksiyon riski çok düşük. T-spiralde görülen kanamalar ise boncuklu spiralde yaşanmıyor. 

BONCUKLU SPİRAL NASIL UYGULANIR?

Rahim tavanına sabitleştirilerek uygulanan boncuklu spiral rahim içerisinde sürekli bir bakır iyonu salgılar. Böylece spermlerin rahim içerisinde hareket etmesini ve yumurtanın döllenmesini engelliyor. 

EMZİRME DÖNEMİNİ ETKİLEMİYOR

Diğer spirallere oranla çok az yan etkisi olan boncuklu spiral, hemen her kadında rahatlıkla kullanılabildiği gibi bebeklerin emzirilmesini de hiçbir şekilde etkilemiyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!