Bu şeker çok faydalı! İşte rafine şekere alternatif bir gıda maddesi!

Bisküvi ve çikolata yapımında kullanılıyor, sağlık sorunlarını doğal bir şekilde tedavi edebiliyor. Şeker kamışı ve palmiye ağacı özünden yapılan Nöbet Şekeri, rafine şekere bir alternatif. Kan dolaşımını artıran bu gıda maddesi, bebek ve çocuklarda zeka gelişimine katkıda bulunuyor.

Sağlık 17.08.2022, 17:06
Bu şeker çok faydalı! İşte rafine şekere alternatif bir gıda maddesi!

Nöbet şekeri nedir? Nöbet şekeri faydaları nelerdir? Nöbet şekeri nasıl kullanılır? İşte cevaplar...

Günlük hayatta kullanılan rafine şekerin sayısız zararı var. Aslında uzmanlar tarafından, her fırsatta kullanılmaması yönünde uyarılar yapılan beyaz şekere alternatif olabilecek bir gıda maddesi var: Nöbet şekeri...

NÖBET ŞEKERİ NEDİR?

Şeker kamışı ve palmiye ağacı özünden elde edilen bu madde, hiçbir işlem görmemiş rafine edilmemiş bir çeşit şeker. Halk arasında kaya şekeri olarak da bilinen nöbet şekeri, kristallere benzeyen küp şekillerinde. Bu hale, şeker şurubunun özel kalıplara dökülerek bekletilmesiyle geliyor.

NÖBET ŞEKERİ SAĞLIK DOSTU

Nöbet şekeri, rafine şeker gibi sağlığımıza yönelik bir tehdit oluşturmuyor. Aksine hastalıklarda doğal bir tedavi yöntemi olarak değerlendirilebiliyor. Günlük hayatta çaya kahveye eklenebilen bu gıda maddesi pek çok firma tarafından bisküvi ve çikolata yapımında da kullanılabiliyor. 

Sağlık için çok önemli faydaları bulunan nöbet şekeri, ağız içerisinde ve dil üzerinde oluşan aft ve uçukları iyileştiriyor. Hafızanızı güçlendirip Alzheimer hastalığının oluşumunu önlüyor.

GENİZ AKINTISINI GEÇİRİYOR

Kan dolaşımını arttırıcı özelliği bulunan nöbet şekeri, boğaz ağrısı ve tahrişi durumunda oluşan geniz akıntısına da çok faydalı. Aynı zamanda farenjiti de iyileştiriyor.

Nöbet şekerinin çocuk ve bebeklik döneminde tüketilmesi zeka gelişimini destekliyor. Emziren kadınlarda süt artırıyor.

GRİBE KARŞI KORUYUCU KALKAN

Yetişkinlerde mesane taşının düşürülmesine yardımcı olan bu gıda, bağışıklık sistemini üzerinde de önemli bir pay sahibi. Grip ve soğuk algınlığı gibi mevsimsel hastalıklara karşı bağışıklık kazanılmasını sağlıyor.

Nöbet şekeri ayrıca metabolizmayı da hızlandırıyor. Ağızda oluşan istemsiz kötü nefes kokusunun giderilmesini sağlıyor. Böbrekte kum oluşumunu önleyip kan şekerinin dengelenmesine yardımcı oluyor. Ayrıca burun kanamasının durdurulmasına katkıda bulunuyor.

KALORİSİ, RAFİNE ŞEKERE GÖRE YÜKSEK

Nöbet şekerini herhangi bir işlem uygulamadan ağız yolu ile tüketebilen bir gıda maddesi. Ancak kalorisi rafine edilmiş şekerlere göre çok daha fazla olduğu için kilo vermek isteyenler kesinlikle nöbet şekeri tüketmemeli.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!