banner2

Bu kritik vitamini vücudumuz üretemiyor! Gıda yoluyla alınması gereken A vitamini sağlık için olmazsa olmaz

Vücudun büyümesi ve düzgün çalışmasında kritik bir vitamin olan A vitamini vücut tarafından doğal olarak üretilemiyor. Dengeli ve sağlıklı bir beslenme ile karşılanabilen A vitamini, süt ürünleri, yumurta ve balıkta bol miktarda bulunuyor.

Sağlık 19.11.2022, 14:47
Abone ol
Bu kritik vitamini vücudumuz üretemiyor! Gıda yoluyla alınması gereken A vitamini sağlık için olmazsa olmaz

A vitamini, vücudun büyümesine ve düzgün çalışmasına yardımcı olan kritik bir öneme sahip. Vücudumuz doğal olarak A vitamini üretemiyor ancak onu birçok gıdada bulabilmek mümkün. 

GÖZ SAĞLIĞINA OLUMLU ETKİLERİ VAR

A vitamininin en önemli görevlerinden biri göz sağlığına sağladığı fayda. Vücut, retinaların iyi çalışmasını sağlamak, kornealarda nemi tutmak ve pigmentler yapmak için A vitamini kullanır. A vitamini eksikliğinin erken bir belirtisi, tedavi edilmediği takdirde kalıcı görme kaybına yol açabilen gece körlüğü olabilir. Yapılan bir araştırmaya göre, A vitamini bazı görme kayıplarını bile geri getirebilir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

A vitamini, akciğerler, bağırsaklar ve üriner sistemdeki beyaz kan hücrelerini ve mukoza zarlarını destekleyerek bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Bu, iltihaplanma ve hastalığa neden olan enfeksiyon ve toksinleri önlemenize yardımcı olur. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre kızamık olan çocuklara A vitamini takviyesi verilmesi, hastalığın şiddetini azaltmada etkili.

KANSER RİSKİNİ AZALTIR

A vitamini, sağlıklı hücre büyümesinde önemli bir rol oynar. Bazı araştırmalar, bitkisel gıdalardan daha yüksek miktarlarda beta-karoten veya A vitamini yemenin, bazı kanser türlerine karşı koruyabileceğini düşündürüyor. Bununla birlikte, diğer araştırmalar, yüksek dozda A vitamini takviyesinin de sigara içenlerde kanser ve ölüm riskini artırdığını gösteriyor.

DOZUNDA KULLANILIRSA CİLDİ GÜZELLEŞTİRİR

Çoğu insan, A vitamininin akne, kırışıklıklar ve yaşlılık lekeleri dahil yaşa bağlı cilt değişiklikleri için etkili bir tedavi olduğunu iddia ediyor. Ancak cilt sağlığı için A vitaminini dikkatli kullanmak gerekiyor. Çok az A vitamini yemek, ter bezlerinin tıkanmasına neden olarak akne riskini artırabilir. Çok fazla A vitamini ise cildinizin rengini bozabilir ve kuruluğa neden olabilir.

ÜREME SAĞLIĞINI DESTEKLER

Diyetinizde yeterli miktarda A vitamini, sağlıklı üreme işlevi için gerekli. Çünkü A vitamini eksikliği kısırlığa yol açabilir ve çocuklarda bodur büyümeye neden olabilir. Öte yandan, hamilelik sırasında çok fazla A vitamini fetüse zarar verebilir, doğum kusurlarına, enfeksiyon ve hastalık riskinin artmasına neden olabilir. 

KEMİK VE DİŞLERİ KORUR

A vitamini, uygun kemik büyümesinin korunmasına yardımcı olarak yaralanma veya sakatlık riskini azaltır. Araştırmalar, A vitamininin kalça kırıkları ve osteoporoz dahil olmak üzere daha yüksek kemik sağlığı sorunları riski ile ilişkili olabileceğini gösteriyor.

  • A vitamini açısından zengin besinlere bakıldığında ilk sırada süt ürünleri geliyor. Süt, yoğurt, peynir ve tereyağı mükemmel bir A vitamini kaynağı.
  • Haşlanmış bir yumurta da önerilen günlük A vitamini miktarının %8'ini içerir. 
  • Yağlı balıklar en iyi A vitamini kaynakları arasındadır. Özellikle somon, uskumru veya ton balığı. 85 g'lık bir porsiyon pişmiş somon, önerilen günlük miktarın %7'sini sağlar.
  • Karaciğer, A vitamininin en iyi besin kaynağı. 85 gr'lık bir porsiyon dana karaciğeri yaklaşık 6.600 mcg A vitamini içerir.
  • Yağ, tohumlar ve kabuklu yemişler, çoğu koyu sarı-turuncu meyve ve koyu yeşil yapraklı sebzelerle birlikte iyi bir A vitamini dozu sağlar. 
  • A vitamini açısından zengin diğer besinler arasında kayısı, şeftali, brokoli, greyfurt, kabak, karpuz ve ıspanak da bulunur.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!