banner2

Bu kan grubuna sahipseniz nadir bulunuyorsunuz! A, B, AB, 0 kan gurubunun dışında yeni bir kan gurubu daha keşfedildi

Dünyada yaşayan yaklaşık 8 milyar insanın kan grubu A, B, AB, 0 kan grubu olarak ayrılıyor. İnsanı var eden temel yapı taşlarından olan kan da öyle bir grup var ki onu çok az kişi biliyor. Bu kan grubu dünyada 43kişiden başka kimse yok. Rhnull, yani Rh faktörü yokluğu, dünyadaki en nadir kan gruplarından birisi. Bu kan grubuna sahip insanlar, Rh faktörü taşımayan insanların kanlarına karşı bağışıklık kazanırken Rh faktörü taşıyan kanlarına karşı bağışıklık kazanmıyor. Rhnull kan grubuna dünya genelinde sadece yaklaşık 43 kişi sahip.

Sağlık 29.03.2023, 16:56 29.03.2023, 17:12
Abone ol
Bu kan grubuna sahipseniz nadir bulunuyorsunuz! A, B, AB, 0 kan gurubunun dışında yeni bir kan gurubu daha keşfedildi

İnsanların yaşaması için  hayati bir sıvı olan kan oksijen ve besinleri taşımak, enfeksiyonla mücadele etmek ve vücut ısısını düzenlemek için hayatta kalmak için en gerekli fonksiyonlarından biridir. Dünyada yaşayan 8 milyar insan farklı kan gruplarına sahiptir. Dört ana kan grubu 0, A, B, AB'dir ve Rh faktörü (+/-) ile birlikte 8 farklı kan grubu vardır. Ancak son derece nadir olan "altın kan" adı verilen bir kan grubu da daha mevcut. 

RHNULL KAN GRUBU 

Rhnull kan grubuna sahip insanlar kan vermek için oldukça değerli kişilerdir. Çünkü Rh faktörü negatif kan ihtiyacı olan hastalara uyumlu kan sağlayabilirler.

ONLAR İÇİN KAN TEMİN ETMEK ZOR 

Ancak bu kan grubuna sahip olmak aynı zamanda nadir bir kan grubu olması nedeniyle bazı zorlukları da beraberinde getiriyor. Bu kişilere acil durumlarda uygun kan temin etmek zor olabilir ve genellikle yüksek maliyetlidir.

ALTIN KAN NEDİR?

Altın kan, bilimsel olarak Rhnull veya Rhesus negatif kan olarak adlandırılan bir kan grubudur. Kırmızı kan hücrelerindeki Rh faktörü adı verilen bir proteine sahip değildir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!