Bu hastalık kadınlarda daha sık görülüyor! Alzheimer hastalığını bol yürüyüş yaparak engelleyebilirsiniz!

Özellikle 65 yaş üzerinde sık görülen Alzheimer, kişiyi tek başına günlük yaşamını devam ettiremeyecek duruma getirebilen unutkanlık hastalığıdır. Hastalık daha önce sakin bir yapıda olan kişiyi agresif davranışlar yapmaya doğru iter. Kadınlarda daha çok görülen Alzheimer'dan, yürüyüş yaparak ve sağlıklı beslenme ile korunmak mümkün.

Sağlık 30.07.2022, 11:00 30.07.2022, 11:12
Abone ol
Bu hastalık kadınlarda daha sık görülüyor! Alzheimer hastalığını bol yürüyüş yaparak engelleyebilirsiniz!

Alzheimer nedir? Alzheimer belirtileri nelerdir? Alzheimer tedavi edilebilir mi? Beslenme, Alzheimer üzerinde nasıl bir etkiye sahip? İşte cevaplar...

Günümüzde yaşam süresi bir hayli uzadı ve dolayısıyla 65 yaş üzerinde daha yoğun yaşanan Alzheimer hastalığı sık görülmeye başladı. 

Hastalık kendisini basit unutkanlıklarla gösterse de ilerleyen dönemde beyinsel fonksiyonlar, günlük yaşam aktivitelerini devam ettiremeyecek oranda bozulmaya doğru evriliyor. 

KİŞİ BERRAK DÜŞÜNEMEZ HALE GELİR

Kişi hastalık ilerledikçe eskisi kadar berrak düşünemiyor, muhakeme yapamıyor ve hatırlamada yaşadığı zorluklar artıyor. Öncesinde daha hareketli iken durgunlaşmaya başlamak, içine kapanmak ya da daha sakinken sinirli davranmaya başlamak gibi kişilik değişiklikleri de hastalığn belirtilerinden. 

BULUNDUĞU YERİ VE AİLESİ ÜYELERİNİ UNUTMAYA BAŞLAR

Alzheimer olan kişi süreç ilerledikçe yakınlarının isimlerini hatırlamaz, çevresindekilerin kim olduklarını karıştırır, bulunduğu yeri unutur, odaları hatırlamaz ve tuvaleti bulamaz. Giyinme, yemek yeme, banyo yapma ve yürüme yeteneğini kaybeder. Hastalığın ilerlemesiyle yutma, konuşma ve yürüme fonksiyonları tamamen kaybolan birey yatalak ve bakıma muhtaç hale gelir. 

ALZHEIMER KADINLARDA DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

Yaşam sürelerinin daha uzun olması ve menopoz sonrası azalan östrojen düzeylerinden dolayı kadınlarda daha sık görülen Alzheimer'ın kesin tedavisi ise ne yazık ki yok. Uugulanan mevcut tedaviler hastalığın ilerlemesini kısmen durdurmak ve bazı fonksiyonları erken dönemde düzenlemek için yapılıyor.

EĞİTİM DÜZEYİNİN DÜŞÜK OLMASI HASTALIK SEBEPLERİNDEN
Alzheimer'ı artıran bazı nedenler var. Özellikle eğitim düzeyinin düşük olması ve sosyal olarak izole yaşam sürenler risk altında. Yakınlarında demans olan kişilerde de bu hastalığın yaşanma olasılığı daha yüksek. Küçük damar tıkanıklıkları, hipotroidi ve vitamin eksikleri de hastalık riskini artırıyor.

EN ETKİLİ KORUNMA YÖNTEMİ YÜRÜYÜŞ

Hastalıktan kurtulmak değil ama korunmak mümkün. Açık havada yürüyüş, bu noktada önem arz ediyor. Yürüyüş yapmak beyni koruduğu için her gün düzenli olarak dışarda vakit geçirilmek bu riski ortadan kaldırabilir.  

B12 VE D VİTAMİNİ İHMAL EDİLMEMELİ

Sağlıklı ve dengeli beslenme de Alzhimer'dan korunmada önemli bir yere sahip. Çünkü bağırsaklarda biriken toksik maddeler beyin fonksiyonlarını bozabiliyor. Katkı maddelerinden uzak durma ve çiğ kuruyemişler tüketmek çok önemli. Özellikle B12 ve D vitaminin Alzhimer'dan koruyucu etkisi var.

Öte yandan televizyon gibi dijital araçlar beyin fonksiyonlarını bozabiliyor. Kitap okumak, hobi edinmek ve bulmaca çözmek ise beyni koruyan aktiviteler arasında.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!